| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Cum pot sa imi controlez nervii?
Am varsta de 20 de ani. Efectiv nu pot sa suport indiferenta altora atunci cand lucrez (lucrez intr-o fabrica de rezistente).
De multe ori cei cu care lucrez le e frica sa se apropie de mine atunci cand sunt nervos, insa, culmea e ca sefului meu ii place sa vada ca am o astfel de atitudine, pentru ca vreau ca totul sa fie facut pe dreptate si ca nu sunt indiferent la lucrurile tampite pe care le fac altii. Cel putin asa mi-a spus el si am auzit vorbe si de la altii ca se vorbeste despre mine asta (se vorbeste ca uneori fur curent, adica ma enervez destul de tare, insa nu pot sa ma certe sau sa ma sanctioneze, pentru ca ma enervez pe dreptate si de multe ori ma enervez in locul celor mai mari in functie.) De atunci am inceput sa fiu adorat de cei mai mari si ma inteleg super bine cu ei.
Insa de multe ori imi ies din fire mult prea mult. Pur si simplu nu pot sa suport cand vad cum lucreaza altii, cand vad ca "fenteaza" si ca nu pot sa aiba grija de niste laminatoare. Mai ales cand pe schimbul meu suntem singurii care cat de cat ne interesam ca sa mearga totul bine, cand vine cineva si imi spune ca nu fac mai nimic, efectiv turbez. Tot din vorbele auzite de la cei mai mari in fuctie, s-a vorbit de mine ca mi-am dat inca de la inceput interesul foarte mult si ca am invatat extrem de rapid intr-un timp foarte scurt. Nu pot sa suport cand vad ca romanul in sine e miserupist. Sunt perfectionist de fel si pentru mine ar trebui sa mearga totul ca-n Germania, cum zic unii.
Cum pot sa imi stapanesc nervii?

Ca o paranteza, asta se intampla strict doar la locul de munca (in viata de zi cu zi sunt foarte calm). Detin un post foarte bun si foarte important pentru functionarea fabricii, in care este nevoie de foarte multa seriozitate si responsabilitate. Daca la noi se greseste ceva si nu merge ceva cum trebuie, nimic nu mai merge mai departe. Suntem in prima linie in fabrica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Rezolvarea e simpla,nu trebuie sa te enervezi,cine nu are chef de munca sa fie dat afara,nu e treaba ta sa fii patron sau supervizior ca astia o sa te urasca,te mai bate vreunu,e treaba lor sa le spuna, inseamna ca nu sunt atenti,indiferenti sau nu au habar,desi nu iti fa dusmani,nu castigi mai mult ca ei, repet e treaba supervizoului, stiu ca esti genul perfectionist dar nervi nu fac bine, mai te pomenesti cu o depresie, anexitate e cv popular pe TPU

| Violleta2022 a răspuns:

Daca colegii incep sa-ti faca reclamatie, dupa iesirile tale temperamentale, indiferent cat te place seful, vei putea sa-ti pierzi postul, fiindca directorul si HR-ul companiei, nu vor tolera acest lucru.
Fii mai diplomat si incearca sa discuti normal cu colegii, fiindca in viata vei avea numai de pierdut, din cauza unui temperament coleric.

| Violleta2022 a răspuns:

Gandeste-te de fiecare data la repercursiuni, atunci cand te apuca nervii si imagineaza-ti cum te-ai vedea daca ai fii condus spre iesirea fabricii si esti concediat?
Nimeni nu-i de neinlocuit, inclusiv tu!
Asta am invatat aici, dupa enorm de multi ani, cand am crezut ca oamenii de valoare in functii importante, sunt pretuiti si tinuti pana la batranete, dar se pare ca nu, chiar TOTI suntem de inlocuit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești șef, supervizor, nici atunci atitudinea ta nu este bună. Nu așa se corectează un om, din enervarea ta. Altfel, este simplu. Ai o sarcină de serviciu de făcut, o operațiune de executat? Vezi-ți de treaba ta, nu de a altora.

| DieterBortscher a răspuns (pentru sadrian46):

Ideea este ca celelalte schimburi lasa totul varza, masinile sunt stricate, vai de capul lor, iar noi trebuie sa reparam totul. Este vorba de un schimb de tineri, maxim pana in 24 de ani. Pe acest post lucra 5-6 oameni pe schimb, deci nu suntem multi. Pe schimbul meu eu sunt cel mai tanar, iar restul lucreaza de mult timp acolo. Crede-ma ca imi vine sa ii dau de pereti pe cei din schimbul din dinaintea mea atunci cand spun si se plang la sefi cum ca noi nu facem nimic si ca stricam totul. Stiu bine cat ne chinuim ca sa le reparam dupa ei. Aici nu e vorba de facut treaba mea si dupa urmatorii sa se descurce singuri. E un post in care trebuie lasat in ordine totul, dat fiind ca e un post esential in fabrica. E ca si cand ai stii ca lucrii toata ziua pe camp, iar cand ajungi acasa, sa ti se reproseze ca nu faci absolut nimic si ca esti un vai si amar. Sper sa intelegi motivul pentru care ma enervez atat de mult pe ei la lucru. Si nu, nu ma da nimeni afara, pentru ca nu au motiv, si postul nu se poate inlocui atat de usor precum zic altii. Se vrea ca muncitorii de aici sa fie responsabili si sa pastreze totul in ordine, iar cand te chinui cu saptamanile intregi ca un prost sa lasi totul bine, iar un schimb de ciufuliti ne spun ca nu facem nimic, n-am cum sa nu ma enervez pe ei. Vreau sa intelegi ca nu se poate "face doar treaba mea, si restul sa se descurce". Daca cei de dinaintea noastra nu lucreaza cum trebuie, ne incetiesc extrem de mult pe noi, iar noi suntem sanctionati din cauza lor, pentru ca suntem in Romania.

| sadrian46 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Enervarea ta schimbă ceva? Îți repară careva nervii? Ai piese de schimb la ei, la nervi?

| Freya1 a răspuns:

Nu e firma ta, iar daca te stresezi atat nu o sa iti predea tie afacerea.Cred ca ar trebui să te gândești la ce ai tu de facut si nu la ce fac altii.Pur si simplu iti faci treaba ta si ceilalti pe a lor.
Asa esti si tu ok la locul de munca si nu te mai pui rau nici cu colegi.

| Invictusman a răspuns:

Poate omori pe cineva acolo rolling on the floor

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Calmeaza-te oleaca cu atata seriozitate, adica pe bune... La voi in fabrica se aplica aceeasi vorba ca la noi in armata si anume : Daca numcesti mai mult si mai cu spor nu-ti face nimeni statuie. Pune si munceste cand trebuie, incepe totul cu o pauza ca noi, da-i tare cand is sefii langa tine si cand pleaca da-i relax mai un Facebook mau o chetsie si asa usor usor trece ziua si pleci acasa. Daca te enervezi si te aprinzi asa si daca te consumi pentru locul de munca crezi ca rezolvi ceva? Vrei tu sa fie ca-n Germania dar nu uita ca lucrezi cu mentalitatea din Romania si aici nu merge asa, merge cum ti-am zis mai sus si asa o sa mearga muuulta vreme de acum incolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia calmante, ajuta

| badpanda a răspuns:

Ai nevoie de un psihiatru.
Lucrurile se pot rezolva cu calm. Daca maine te concediaza fabrica o sa mearga inainte si fara tine. Poate chiar mai bine.