| anonim_4396 a întrebat:

Cand te operezi(ma refer la efectuarea inciziei) de bartholinita conteaza daca nu mai esti virgina? are vreo importanta sau doctorul isi poate da seama daca nu mai sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doctorul va sti dintr-o privire ca nu esti virgina, fiindca himenul se vede la intrarea in vagin.
De altfel, e destul de important sa-i spui ca ai viata sexuala, fiindca asta e factirul cel mai important de producere a bartolinitei. Pentru operatie in sine nu conteaza, ca n-are legatura cu himenul. Doar ca sa-l rogi sa-ti explice cm trebuie sa-ti modulezi viata sexuala dupa operatie (cat n-ai voie sa faci sex, etc)

luciana
| luciana a răspuns:

Brigaela ti-a dat raspunsul asteptat si eu asa te sfatuiesc.Numai bine, Lucien.

| lora_9285 a răspuns:

Pe medici nu-i intereseaza faptul ca tu nu mai esti virgina! Pentru ei este important sa-ti rezolve problema. Ei stiu ca, Bartholinita este transmisa de pe propria piele, regiunea anala sau poate fi transmisa sexual.Asa ca, nici nu trebuia sa te verifice ca sa stie acest lucru.Stai linistita o sa iti pastreze si intimitatea daca doresti.

| pisoias29 a răspuns:

Hmm normal prima preocupare a doctorului este sa isi vada de operatie, scopul acestuia nu este sa afle daca tu esti sau nu virgina asa ca nu ar trebui sa iti faci griji.si chiar daca ar afla nu cred ca s-ar duce la parintii tai sa le zica "stiati ca fiica dumneavoastra nu mai e virgina?"... sper sa iesi bine din operatie...bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta tine de intimitatea ta, roaga-l pe doctor sa nu-i spuna mamei, stimularea sexuala duce la marirea chistului, este o infectie, jocuri sexuale cu mainile murdare poate fi una dintre cauze.