| anonim_4396 a întrebat:

Cand trag aer in piept mai mult am o senzatie de durere in piept. De obicei apare seara dupa ce ies pe afara sau in timp ce fac efort. Am simptomul asta de vreo 2-3 luni deja, dar inainte il aveam doar dupa un antrenament intens. Acum nu prea am mai făcut sport si il am mai des. Poate fi grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa vezi un medic si sa faci investigatii medicale.
Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medic pentru a afla daca poate fi grav.

| Smmo a răspuns:

Da, nu mai face efort, nu bea energizante, culca-te devreme si mergi la medicul de familie, iti poate da trimitere la cardiolog daca este necesar. Sa ii spui tot ce ai scris aici. Stiu ca la sala si la antrenamente va forteaza sa mai puneti greutati si sa faceti tot mai multe exercitii, va spun ca puteti mai mult etc. dar ar trebui sa aiba o limita, pentru ca sportul trebuie sa fie ceva sanatos nu sa iesi de acolo cu boli. Ca sa nu mai zic ca poti sa ai o boala intr-un stadiu incipient, nedepistata si care sa se agraveze de la sport. Nu trebuie sa tragi de tine pana ajungi sa ai probleme.
Cine te iubeste te iubeste si daca ai mai putini muschi si prefera sa traiesti mai mult de exemplu.
Mai ales pentru ca ai dureri, mergi in pas lejer cand ai de mers, nu cara greutati, nu te forta, cand simti ca nu mai poti, te opresti. Caldura face si ea rau si scade oricui capacitatea de a face efort. De aceea persoanele cu probleme la inima si batranii sunt sfatuiti sa nu iasa pe caldura.
Multa sanatate!

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru Smmo):

Am fost la cardiolog acum 3 luni si e totu ok

| Smmo a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

I-ai spus ca ai probleme cand faci efort? Ti-a facut un EKG dupa ce ai facut efort? Daca nu, si daca nu consumi chestii care ti-ar dauna, incearca sa mergi la altul. Si verifica si la plamani daca este totul bine.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru Smmo):

Am facut ecografie si 2 ekguri in repaus

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Nu suna bine, du.te la medicul de familie