| BunLaIntrebari a întrebat:

Salut, am 17 ani si Ieri am fost pentru prima data la sala, am tras de fiare cam intens, iar dupa antrenament a inceput o durere in capul pieptului putin spre stanga, cand trag aer adanc in piept, cand ma aplec si cand dorm pe orice parte, tin sa mentin ca au trecut mai bine de 24de h, durerea s-a mai domolit dar tot e deranjat, azi nu am mai fost la sala, dar maine as avea de gand sa merg, e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristianSotropa a răspuns:

Asa a fost si la mine prima data, am facut efort fiziclaughing). am tras ca nebunul vreo 2 ore incontinui ca a doua zi sa nu ma mai pot ridica din pat, ma dureau toate inclusiv pieptul si bicepsii ca sa nu mai zic de inima ca imi batea tare de ziceai ca vrea sa mi sara din piept. nu am mai fost la sala dupa vreo 2 saptamani pana mi-a trecut de tot, dupa am continuat, mi-am facut program dieta si niciodata nu depaseam limita aia cand simti ca nu mai poti si iti cedeaza bratele zici stop si pleci acasa. faceam o zi da si una nu. dupa nu mai am avut niciodata probleme.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nimic grav, ai facut doar febra musculara.
Ia un paracetamol seara, inainte de culcare si iti va reduce enorm, durerea musculara.
Asa se intampla cand muschii aia nu sunt folositi foarte multa vreme.
Cat prievste efortul fizic, ia-o usor si progresiv, in fiecare zi prelungind efortul cu 2-5 min peste ziua precedenta, ca sa nu mai faci febra musculara.

| sweetys a răspuns:

Ti-ai suprasolicitate organismul, totusi daca nu te simti chiar bine nu te duce nici maine, incearca acasa sa faci exercitii usoare de intindere/incalzire. Cel mai bine inainte sa te apuci de tras de fiare fa o incalzire si putin cardio( banda-alergat sau mers alert si bicicleta). Incalzire gen cum faceai la scoala cu rotit capul, mainile, genoflexiuni etc.

| BunLaIntrebari explică:

Multumesc tuturor de ajutor, acum m-am trezit si nu am absolut nimic, diseara ma duc iar si incerc sa o iau mai usor, multumesc tuturor❤️

| Panda13907362 a răspuns:

Ai zis ca ai tras intens de fiare, poate ai tras pentru prima data sau ai tras mai demult si acum te.ai apucat iar...nu trebuia sa te fortezi din prima, te.ai fortat prea rau de prima data si din aceasta cauza este, parerea mea este ca trebuie sa incepi incetisor si apoi o sa ajungi si la acel stadiu de a trage,, intens,, de fiare, stai linistit nu este nimic grav, dar ar trebui sa mai stai o zi acasa..si daca durerea nu inceteaza poti merge la doctor!