| RAY a întrebat:

De cateva zile am o durere permanenta in piept,am fost la doctor tensiunea o am normala, mi-a facut un ekg a iesit bun,am fost la doctori, durerea o aveam mereu cand faceam sport intens da nu mereu doar seara si numai o aveam a doua zi, acuma o am non stop, ce as putea avea? mi-a dat calmente, magneziu degeaba nu imi trece

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Durerea in piept,, mie mi-a trecut cu distonocalm,, 3 luni m-a durut pe mine,, credeam k fac imfarct,, am fost si la cardiolog si la medicpsiholog si la medic homeopat,, m-au otravit cu medicamentele,,, dar la mine,, pe langa durerea in piept,, avea si pulsul f mare 100-150,,,,, medicul cardiolog a vrut sa ma trimita,, sa imi faca studiul electrofizilogic,, sa imi reseteze inima,,, mai tare m-a speriatlaughing),,, nici nu m-am mai dus la control,,, si o doctorita mi-a recomandat distonocalm,, se da fara reteta,, si mi-a disparut durerea din piept si pulsul este sub 90

| RAY explică (pentru mihaa):

De 3 zile o am incontinu e asa aiurea mi-a dat magneziu si arcoxia, nu am tensiune, pulsul il am de 62, l-am facut la 2 doctori mi frica sa fac sport, nu stiu ce sa fac, ala se da fara reteta? am 24 de ani mi si rusine sa merg la doctor

| RAY explică (pentru mihaa):

In prezent il mai iei?

| mihaa a răspuns (pentru RAY):

Daca ai pulsul 62,, sa nu iei distonocalm,, doctorita mi-a prescris, pentru ca eu aveam si tarhicardie adica pulsul mare100-150,,si acum iau distonicalm, 2 pe zi timp de 3 luni,, dar in cazul tau,, nu este bun,,,,magneziu este si eu am luat,, dar pe mine nu m-a ajutat deloc,, din contra m-am ingrasat,,,psihologul,,mi-a zis asa: atunci cand am atacuri de panica si ma doare in piept sa inspir si sa expir puternic,, sau sa suflu in baloane,, cateva zile chiar a fost bine dar nu mi-a trecut,,, tot psihologul, mi-a prescris venlafaxina,,, cat timp am luat o tableta pe zi,, chiar mi-a fost super bine,,, 10 zile,, apoi au revenit durerile inpiept,,, eu am schimbat vrea-o 4 tipuri de tratament,, eram disperata,,,, nu stiu ce sa zic? iti mai recomand documentarul the secret,, foarte bun filmul,,,,, ce sa mai zic,,,, sa auzim de bine si daca nu esti bine,, fa-ti curaj si mergi la psiholog

| mihaa a răspuns (pentru mihaa):

Apropo,, sa nu iti fie frica sa fgaci sport,, din contra e foarte bine sa faci sport,, eu nu am posibillitatea sa merg la o sala,, pentru ca stau la sat,, dar faceam acas,, lectii de cardio de pe yutube,, chiar psihologul mi-a zis sa fac sport

| RAY explică (pentru mihaa):

Miha mi frica sa fac sport sincer, desi as vrea mi frica, eu am alergat intens de atunci ma doare, ce atac de panica as putea avea? te durea mereu in piept si cat de tare cum te intepa?

| mihaa a răspuns (pentru RAY):

Cum sa-ti explic, ma durea pe piept in piept,, ma tinea cateva minute,, apoi imi trecea,,, ma trezeam noaptea din somn ca ma durea in piept,,, la mine simptomele erau atacuri de panica,,, singura imi faceam gandurii, proprii scenarii,,, am luat-o raznna

| RAY explică (pentru mihaa):

Pe mine ma doare permanent acelasi durere in piept, nu stiu ce sa fac

| mihaa a răspuns (pentru RAY):

Medicul a zis ca nu ai nimic la inima nu? inseamna ca la tine este de natura psihologica,,, citeste si pe net despre atacurile de panica,,, si incearca sa te linistesti,,,un leac babesc,, o lingura de zahar intr-un pahar cu apa,, amesteca-l bine si apoi al bea,, eu pot jura ca la tinbe este o depresie, atac de panica,, inspira adanc,, expira,, asculta muzica,, incearca sa te linistesti si vei vedea k vei fi bine,, parca aud ca deseara mergi in club heawen,,, am vazut k esti din Timisoarabig grin si eu sunt tot din zona asta,, stau la 60 km de Timisoara

| RAY explică (pentru mihaa):

Mi-a facut un ekg si mi-a luat tensiunea ambele sunt ok la 2 doctori am fost, mas linisti daca nu mar durea sincer, o sa beau niste apa cu zahar imediat

| mihaa a răspuns (pentru RAY):

Bea si apa cu zahar si insipra si expira puternic de mai multe ori,,, si cauta documentarul the secret 2006,, o sa ai alta parere despre viata,, iti scriu niste citate din film: omul devine ceea ce gandeste, este important sa-ti dai seama ca trupul tau este produsul gandirii tale, tot ceea ce suntem azi este rezultatul gandirii noastre,,,, in documentarul asta este vorba despre legea atractiei,,, uitata-te si ai sa vezi viata altfel

| Kaℓi a răspuns:

Poate ca ai doar o nevralgie intercostala, ia cateva zile antiinflamatoare si iti trece. De multe ori durerile de piept acuzate de pacienti se dovedesc a fi de fapt nevralgii care nu au legatura cu cordul, dar datorita localizarii in zona cardiaca lumea sa sperie... happy
Sanatate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil este vorba de muschii intercostal.
Daca ai o varsta cuprinsa intre 20-25 de ani este foarte posibil ca oasele tale sa se dezvolte (se intaresc, se structureaza mai bine), in special cavitatea toracica, ceea ce pune mai multa presiune asupra muschilor.
Probabil ca aceasta durere aparea, in special atunci cand faceai sport, deoarece respirai mai repede si foloseai mai mult muschii toracici.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Ma bucur ca ai raspuns, sasi povestesc intr-o zi am facut niste sprinturi alergare la maxim 30 de secunde, seara am simtit o durere in piept, am mers la doctor am ok tensiunea, ekg la 3 doctori am fost diferiti, cand respir profund nu ma doare nimic,nu am avut greata,ameteli, dificultitate de respiratie, doar durerea aia in piept nu intepaturi si durere, acuma mai ma inteapa un pic numai ma doare asa tare, mam cam speriat sincer, mi-a dat doctorul magneziu, axorenia, as vrea sa te intreb ceva de cand ma stiu eu cand alergam nu aveam aer, ma intepa in piept, poate am ceva la inima? la nastere am avut probleme cu cordonul obdical mi-a dat nota 8 practic ma strans de gat era vanat probabil ca asta a lasat semne se poate nu?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca ceea ce s-a intamplat la nastere a lasat semne, cel putin nu in zona respectiva. Daca era ceva intr-adevar grav si ai fi fost aproape sufocat la nastere, intr-un mod extrem de nasol, repercursiunile ar fi fost asupra creierului, nu asupra pieptului. Dar, asta intr-un caz extrem de rar. Ar fi un caz si mai rar sa nu se fi vindecat pana acum. Aproape imposibil.
Daca junghiurile sunt puternice si locale (intr-un singur punct), cel mai probabil este vorba de un muschi intercostal.Trebuie sa ai grija la pozitia in care stai. Inima nu inteapa, durerea de inima este altfel. Este ca un fel de gheara care te tine.
Cat despre insuficienta aerului, este normala pentru persoane care nu fac sport regulat, daca se forteaza foarte mult.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Din cate am citit durerea cardiaca nu te tine zile intregi clar nu?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu pe tot parcursul zilei. Insa, se poate intinde pe o perioada mai indelungata, pe cateva saptamani. De exemplu, te poate durea in mod repetat, mai multe zile la rand, cateva minute/ore pe zi.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Nu stiam, dar la ekg, tensiune nu trebia sa apara ceva sa decteze ceva?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu, daca este vorba de dureri musculare.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Inteleg,multumesc mult ca miai raspuns

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nicio problema. happy

| FLow_FLow_1998 a răspuns:

Păi fumezi? Tragi la sală? Faci mult efort făcând sport?
Dacă toate astea sunt corecte, e clar, încearcă să nu mai faci mult efort contribuind cu pieptul şi starea ta o să fie ameliorata cam aşa : Ia o cratiţă(oală) pune un pumn de sare, o laşi să se încălzească o pui intr-un prosop(sau ce vrei tu) si o pui în locul care te doare.
Sănătate.

| RAY explică (pentru FLow_FLow_1998):

Nu,nu,nu,faceam putin efort niste alergari dar nu intense