| smiley92 a întrebat:

Care e cauza aparitiei firelor de par alb la tinerii pana in 25-30 de ani?

Am cautat raspunsuri si erau despre alimentatie, ca nu trebuie sa mananci carne, sa elimini stresul sau sa nu stai in soare.

Altii spun ca e genetic insa mi se pare prea devreme, unii spun ca aveau fire albe de la 18 ani.

Ce am observat eu e ca sunt unele persoane care la 70 si ceva de ani inca au parul negru, de abia cateva fire de par alb au.Si culmea ca unul care are acea varsta fix carne de porc manca, e un om inchis asa ca se enerveaza destul de repede din orice deci alimentatia si stresul s-ar putea sa iasa din ecuatie.

Am mai aflat ca unii care au avut tot capul alb complet, apoi le apareau fire negre inapoi.

Sa fie de la sampoane, sapun, produse cosmetice etc? Acum vreo suta de ani doar nu erau asa folosite sampoanele si tot li se albea parul.Nu stiu exact de cand mi-au aparut primele fire de par albe, pentru ca dintr-o data cand m-am uitat in oglinda gaseam cate 1-2 fire, apoi peste cateva zile mai apar si altele.

Incerc sa le smulg cat timp is cate un fir, de vopsit nu cred ca ma voi vopsi le voi lasa asa insa mi se pare ca apar prea devreme si sa nu ascunda ceva probleme aparitia acestor fire albe.

De la ce sa fie aparita lor asa devreme, tot stau sa cercetez dar nu exista nimic cert.Stiu un doctor care promite minuni si ar fi tratat oameni chiar si de cancer cu remedii naturiste insa ma tem ca voi plati ceva informatii care sunt deja pe internet pentru ca el tot de pe net se documenteaza...In mod normal stiam ca ar trebui sa apara dupa 50 de ani primele fire albe, cel putin asa era la generatiile anterioare dar astia care albesc de la varste de 20 de ani la 30 si ceva de ani vor avea parul alb complet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O fi si ceva genetic

| Sonia822 a răspuns:

Parerea mea e ca vinovate sunt substantele din apa si mancare. Apa de la canal contine: bor, cupru, crom, mangan, nichelul, FLUOR, clor, cloramina, si altele (E. coli, enterococii intestinali, pesticide, chestii date in aer din surse diverse, spray de tzantzari, care, dupa ploaie, ajung in sol si intra in panza freatica) Apa imbuteliata: nitrat, FLUOR, ALUMINIU, ALTE SUBSTANTE NECUNOSCUTE NOUA, NEDETECTATE, NEEXISTAND APARATE DE DETECTARE achizitionate. Garda de Mediu, APM- ul, DSP-ul nu te protejeaza, sunt pusi acolo de mafia resurselor, as putea afirma chiar ca sunt capii retelelor. Substante necunoscute din mancare, fast food (MC, KFC) Ai observat ca dupa orice sandvich de la ei te ia somnul la 3 minute? Acum cateva zile au pus atat de mult clor in apa (ei stiu de ce) incat as fi putut jura ca cineva a varsat o sticla de clor la bucatarie) Oricum o dai, apa e otravita. De orice tip, fie ea imbuteliata, fie ea de la canal.

| smiley92 explică (pentru Sonia822):

La mine apa cred ca ii ok, am fantana in curte si iau si apa de la izvor.Nu cred ca e apa.
Apoi daca ar fi de la mafia asta atunci de ce albeau si stramosii nostri? Inainte nu erau asa destepti sau cel putin nu cred ca aveau interesul asta sa reduca din populatie.
Cat despre alimentatie as fi crezut ca ar putea sa fie, ca am terenuri si gradini de unde cultiv produse insa la fel ca mai sus, inainte nu se stropea asa in draci si tot albeau oamenii, dar poate nu asa devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plateste acel doctor, vezi daca iti aduce un rezultat pozitiv, si daca nu, asta e, ai incercat.
exista copii de 10 ai care prezinta aceste simptome, cauzele sunt insuficient studiate, exista terapii alternative bazat pe superalimente si pe suplimente alimentare, aceste terapii pot costa 2-3000 lei pe luna si sa dureze 1-2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apar si în cazul unui șoc

| smiley92 explică (pentru anonim_4396):

Am luat in considerare si asta, dar de ce albesti cu timpul dar nu deodata la un soc apoi am inteles ca la unii li se repigmenteaza? Ceva nu se leaga.

| Sonia822 a răspuns (pentru smiley92):

Eu am albit de la un soc emotional. Timpuriu. Analizeaza situatiile prin care ai trecut. Ref la repigmentare, e posibil, daca persoana si-a rezolvat conflictul O fi vreo chestie care are legatura cu ``noua medicina germanica``, in sensul ca suferintele trupului apar ca urmare a suferintelor psihicului. Intamplator dadusem odata peste o reteta cu uleiuri esentiale din plante (PT UZ INTERN), care din pacate nu am pastrat-o. Era ceva ulei de cocos eco + nu stiu ce uleiuri, care i-a adus omului repigmentarea. Se pare ca ar exista solutii. Mai gautati cazuri pe google. Stiu sigur ca nu erau medicamente, nu era nimic chimic, doar o combinatie de uleiuri care actionau sinergetic

| smiley92 explică (pentru Sonia822):

E foarte greu sa aplici in ziua de azi "NMG" sa nu mai zic de retele vegetariene/vegane de care zic unii medici insa e un adevarat chin daca vrei sa iti schimbi stilul de viata nu stii ce sa gatesti, nu ai cum...iar cu stresul si socul emotional nu prea ai ce sa faci, asa e secolul asta in care capul trebuie sa fie incontinuu "beat" de probleme, griji, nevoi, traume etc. daca scapi de ele te lasi pe tanjeala si nu mai esti in pas cu lumea, cu stresul cotidian ca trebuie sa te realizezi in viata, sa intretii familia.
Da, am avut situatii si traume insa chiar daca incerc sa nu le pun la cap se pare ca tot acolo raman de cum au aparut iar asta poate duce la boli mult mai grave precum cancer sau boli de inima.Astea sunt si primele doua cauze ale mortalitatii, a treia fiind depresia dar aia tot in primele consider ca se situeaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru smiley92):

Probabil urmează vreun tratament.

| Raducons a răspuns:

E genetic nu ai ce sa faci, nici medicii nu se pot trata

| brokxy a răspuns:

Nu e genetic. Eu am 19 ani si am fire albe. Si sunt foarte stresata nu mananc multa carne. Tot gaseam par alb in mancare pe haine si eram wtf Tatal meu are 60 de ani si inca par negru.Si mama mea.
Cred ca pana la 30 de ani daca acum am 19 si multe fire albe la 30 deja sunt alba in cap rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| smiley92 explică (pentru brokxy):

Ar trebui sa gasesc o fata dupa mine sa nu aiba astfel de pretentii, ca unele au pretentii prea mari spun ca poate deja is mosneag de la cateva fire, dar bine ca e "batos" mosneagu.Ce zici, imi lasi un numar de telefon? smug

| 0x11111051 a răspuns:

Fire albe la 25-30 de ani? Heh, pot fi din câteva cauze...
1. Șampun necalitativ.
2. (146%) Stresul zilnic big grin