| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Am 18 ani si fire de par albe in cap, cred ca daca le numar am peste 15. Recent am inceput sa ma tund scurt si totodata am observat aceste fire albe de par( aveam si inainte cateva, nu inteleg de unde s-au inmultit asa.). Stres nu am, ba chiar is o persoana cat se poate de calma. Nu stiu daca e ceva genetic... am parul mamei, ea spunand ca ei nu i-au iesit asa devreme fire albe. Oare ce ar putea fi? Daca imi aduc aminte bine, aveam vreo doua fire albe si in clasa a 8-a. Iar de atunci am schimbat sampoanele astea: Teo(aveam un par cu putina tendinta de ingrasare dar gros si des), Alpecin(a fost o perioada in care parea ca firele de par nu mai erau la fel de groase si multe), Gerocossen Activa Plant(matreata extrem de multa, cred ca am capatato de la Alpecin), BeautyFarm sampon(o mica curiozitate+nevoia unui sampon nou...inca am mai bine de jumatate din el in dulap), iar de vreo saptamana am inceput sa folosesc un Head&Shoulders classic clean. Tin sa mentionez ca actual am un par matretos, cu tendinta de ingrasare, si firele subtiri(am vazut recent un fir care era jumatate brunet si alb). Ah da, am par brunet. Cum sa fac parul alb sa isi revina la culoarea lui originala? Dar macar sa stopez aceasta albire prematura? Credeti ca ar fi nevoie sa imi fac ceva analize de sange sau mai stiu eu? Va rog sa imi raspundeti, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Z1IWD a răspuns:

Albirea prematură a părului este cauzată de lipsa pigmentului produs de celulele de culoare.

Părul alb la tineri apare din mai multe motive, printre care se numără și genetica, lipsa anumitor vitamine din organism, fumatul, lipsa unei diete adecvate.

Nu cred că ai nevoie de analize. Am extras informațiile de mai sus de aici: https://www.eva.ro/......39137.html