| secretlove2014 a întrebat:

Daca am asociatie familiala si nu ma duc sa mi declar veniturile, cum stiu cei de la asigurari sociale de sanatate spre ex ca au sa ma impoziteze cu o anume suma de bani, eu am asociatie impreuna cu tatal meu de 7 ani si am inchis o de abia dupa 5 ani si nu mi am declarat in acest timp nicaieri veniturile, de ce atunci m au pus cei de la CNAS sa platesc asigurarea, cum au calculat ei? suma de bani pe care tocmai m au pus o sa o platesc binenteles individual?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai obtinut nici un fel de venit si nici n-ai avut contract de asigurare nu trebuie sa platesti contributia la sanatate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Calculul se face in baza declaratiilor anuale privind veniturile obtinute si a bilantului anual, cel putin la nivelul salariului minim pe economie. De asemenea se poate face si in baza contractului de asigurare, daca ai avut incheiat un asemenea contract.

| secretlove2014 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca unul din membrii asociatiei a fost plecat si nu s a sters si nici nu a mai lucrat atunci acestia ar mai avea drept sa l impoziteze, pentru ca am fost si ei nu mi fac dovada calculului, doar ca vor sa platesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru secretlove2014):

Daca nu ai obtinut nici un fel de venit si nici n-ai avut contract de asigurare nu trebuie sa platesti contributia la sanatate.