| MagicOneT a întrebat:

In cazul in care nu mai sunt angajat (mi-am dat demisia) si, implicit, nici asigurat la sistemul de sanatate public, pot sa platesc asigurarea pe o anumita perioada? Intreb, deoarece este foarte probabil sa-mi fie necesara o interventie chirurgicala pe care nu-mi permit sa o platesc.

Am cautat si pe site-ul CNAS, dar nu am gasit ceva specific, asa ca poate dau de cineva care a fost intr-o situatie asemanatoare.

Multumesc. O zi buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Trebuie sa depui un formular care se cheama "Delaratie unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice".
Si trebuie sa platesti niste bani. Anul trecut era 1248 lei. Posibil sa fie mai mult acum pentru ca s-a modificat salariul minim.

| MagicOneT explică (pentru Holiday):

Multumesc. Am rezolvat in cursul zilei de azi, nu a fost foarte complicat, doar de asteptat la cozi, declaratia la ANAF, plata (e 1300 si ceva de lei pe 12 luni, eu am platit doar o suma minima de 250 de lei, sper ca dupa ce rezolv situatia voi reveni la serviciu) si dupa la CNAS pentru a te inregistra in sistem.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incheia un contract de asigurare de sanatate cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau.

| MagicOneT explică (pentru Ioandelasal):

Si care sunt mai exact pasii? In cursul zilei de maine ma voi duce la sediul CNAS din judetul meu ca sa ma lamuresc. Multumesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru MagicOneT):

Cerere.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MagicOneT):

Te duci la CJAS cu cartea de identitate si soliciti incheierea contractului.

| MagicOneT explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, aparent trebuie sa platesti la ANAF, iar dupa, trebuie sa te duci la CJAS pentru a face dovada si pentru a te introduce in sistem.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti platii din mana, lunar, direct la casa de asigurari, dupa ce inchei un contract cu casa de asigurari.

| MagicOneT explică (pentru Violleta2022):

E 1300 si ceva de lei pe 12 luni, dar se poate plati o suma minima de 250 de lei ca prima transa.

Multumesc, am rezolvat astazi.

| Holiday a răspuns:

Intai mergi la ANAF, completezi declaratia si platesti. Cu ea vizata mergi la CNAS.

Https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/declaratie_unica.html