| anonim_4396 a întrebat:

Care e mai importanta: sanatatea mintala sau cea corporala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Sanatatea este importanta. Sanatatea fizica si sanatatea psihica sunt doua parti dintr-un intreg si deseori se influenteaza reciproc. Nu consider ca este cazul sa le comparam, ci este important sa avem grija de amandoua in egala masura.

| sabin89 a răspuns (pentru diaac):

Frumos spus! Sunt interdependente. Cam cum spunea cineva mai sus mens sana in corpore sano. Ca sa stabilesti o ordine, care e mai intai, este ca si cu problema "oul sau gaina". Aprecierile pot fi subiective. Mie mi se pare sanatatea mintala a fi esentiala pentru starea de bine a noastra, in general; corpul fiind atat de capabil pe cat este mintea care il coordoneaza. Sunt doar pareri, idei.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu cred ca ambele sunt importante

| OnuOnulică a răspuns:

Pentru mine sănătatea mintala...pentru că stiu ce zic laughing

| sabin89 a răspuns:

Pentru cally si mona: Intrebarea mea nu a lasat sa se inteleaga ca una din ele nu ar fi importanta. Evident ca amandoua sunt. Dar care e "mai"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Stii cum se spune:
"Mens sana in corpore sano."
"Minte sanatoasa in corp sanatos".
Te pup!

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi, care are intaietate?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Buna!
Ca intaietate as spune sanatatea mintala.
Insa ambele au o importanta foarte mare.
Te pup!

| cally a răspuns:

Pai eu spun ca sunt importante amandoua big grin