| anonim_4396 a întrebat:

Care este compozitia chimica a aerului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| negat1ve a răspuns:

Din cate stiu nu are o formula si este format din oxigen, bioxid de carbon si azot.

| Dia230 a răspuns:

Oxigen, bioxid de carbon si azot

| Fineas_Gavre_1980 a răspuns:

Argon - 0.674% (Ar)
Carbon - 0. 00709% (C)
Hidrogen - 0. 000866% (H)
Heliu - 0. 00378% (He)
Krypton - 0. 0000482% (Kr)
Nitrogen - 80.4% (N)
Neon - 0. 0026% (Ne)
Oxygen - 18.9% (O)
happy

Funda?

| Protocala a răspuns:

Oxigenul:19%
dioxodul de carbon: 0. 00709%
azot:78%