| AdriaNNN a întrebat:

Comparatie intre compozitia chimica a aerului inspirat cu cea a aerului expirat.

Răspuns Câştigător
| Allkin a răspuns:

Eerul inspirat si cel expirat au o compozitie diferita, si anume: in aerul inspirat se gaseste mai mult oxigen (20%) si mai putin C02 (0, 03%) decat in aerul expirat (in care 02 = 16% si C02 = 5%)

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Compoziţia aerului inspirat este: oxigen (O2) 20%, dioxid de carbon (CO2) 0,04%, azot (N2) 78%.
- aerul expirat: O2 16%, CO2 4%, N2 78%.

| mgtow a răspuns:

Inspiram aer cu impuritati (praf, microbi, gaze toxice) si expulsam din plamani dioxid de carbon CO2 care este transformat de plante in oxigen O2.

| Adorable a răspuns:

Buna, Adriannn!
Inspiram aer care contine oxiger, iar oxigenul alimenteaza vasele de sange. Expiram dioxidul de carbon pentru ca nu ne foloseste si urmeaza ca plantele sa il modeleze si sa produca din nou oxigen.
Pa, pa!

| Genesis29 a răspuns:

Aerul Inspirat: Azot(N, 78%), Oxigen(cantitate mare), Dioxid de carbon(0, 03%), Temperatura variata
Aerul expirat: Azot(N, 78%), Oxigen(cantitatea scade), Dioxid de carbon(4, 5%), Temperatura 37 de grade