| djvali40 a întrebat:

Care este compoziţia chimică a unei băşini?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

A da, e cea mai raspindita si contine 70% metan.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Te referi la b. porcului?

| djvali40 explică (pentru sabin89):

Nu cred ca a studiat cineva pe a porcului... era vorba de cea umană!

| WhatheWow a răspuns:

Depinde, ca sint mai multe tipuri; la care te referi?

| djvali40 explică (pentru WhatheWow):

Sa zicem cea din fasole...

| djvali40 explică (pentru WhatheWow):

De unde stii? A masurat cineva? Si restul de 30%? Poti sa dai un raspuns complet? De ce metan? Nu ar fi mai logic sa fie CO2 daca in sistemul digestiv au loc procese de fermentaţie?
Am gasit un articol interesant:
http://www.descopera.ro/cultura/5060371-flatulenta-o-istorie-mirositoare
Ce avantaje ai daca-ti dau funta?

| WhatheWow a răspuns (pentru djvali40):

CO2, 5%. Restul, alte gaze si uneori "precipitatii "; cit despre funda, poti s-o dai aceluia care ti-a dat raspunsul care te multumeste!

| WhatheWow a răspuns (pentru djvali40):

A da, e cea mai raspindita si contine 70% metan.