| d3javw a întrebat:

Salut,cum explicaţi compoziţia perfecta a aerului pentru supravietuire?

Răspuns Câştigător
| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Dupa ce s-a solidificat scoarta planetei noastre, si dupa ce a scazut in temperatura pana la sub 60 grade Celsius, au inceput sa apara primele organisme vii in interiorul apelor care, pana la acel moment, erau pline de substante toxice, se crede ca sulf, CO2, CO, azot si altele. si aceste organisme, care la inceput erau organisme unicelulare primitive, au inceput sa transforme dioxidul de carbon in oxigen prin procesul de fotosinteza(atmosfera era deja bine stratificata). si astfel acele organisme care traiau fie in ape, fie se adaptasera pentru viata pe uscat(unele, dar doar pe uscatul aflat in vecinatatea apelor) au inceput sa produca oxigen. si au tot produs si au tot produs, incat au format un ciclu natural de oxigenare a apelor, fapt ce a dus la diversificarea florei si faunei marine formata din organisme unicelulare si le-a facilitat evolutia. la inceput organisme pluricelulare coloniare, formate din colonii de organisme unicelulare, acestea au urmat incetul cu incetul un proces de dezvoltare si supravietuire in conditiile de mediu ce le inconjoara. si cu mileniile, flora si fauna terestra si subacvatica s-au dezvoltat in ceea ce vedem astazi. iar toate vietuitoarele nu traiesc deoaree aerul are o compozitie perfecta pentru supravietuirea lor, ci deoarece ele au invatat sa supravietuiasca folosindu-l pe acesta. cu alte cuvinte s-au dezvoltat in jurul lui. Deci intrebarea suna cam asa:,, cum explicati ca acel copac a crescut asa incat muschiul sa stea pe scoarta lui?'' cand, de fapt, ar trebui sa te intrebi,, cum de a gasit muschiul ala, cand era inca in forma de spori, taman scoarta acelui copac si s-a dezvoltat taman pe ea?!''big grin si daca vrei, sunt documentare pe internet. cauta informatii despre Terraformare si vei gasi lucruri de-a dreptul fascinante

1 răspuns:
| NykuMjFan a răspuns:

Il respiri si gata... ce atata analiza? laughing
pai, este aer, si... (asta ca sa sune asa, mai universitar) si... il respiri