| Caramel1618 a întrebat:

Care este diferența dintre un ambulantier și asistetent pe ambulanță?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Din cate stiu, ambulatierul este soferul ambulantei si cel care tine legatura cu dispeceratul...si probabil ajuta si la transprtul paientilor pe targa, etc. Asistentul, dupa cum este de asteptat, ofera ajuttor medical.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea 95/2006
"ambulanțierul - personal fără pregătire medicală care a absolvit cursurile de ambulanțieri, autorizate de Ministerul Sănătății, pentru a activa în cadrul serviciilor de ambulanță;... "
Asisatent medical= persoana care ingrijeste bolnavii avand studii de specialitate, medicale.