| Încrucişătorul a întrebat:

Care este diferenta dintre un psihopat si un sociopat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e nicio diferenta: psihopatia e denumirea veche, sociopatia e denumirea noua pentru acelasi fenomen.

| Lizzu a răspuns:

Buna
"In mod clasic persoana cu personalitate antisociala este indiferenta la nevoile celorlalti si pot manipula prin minciuna sau intimidare. Acesta arata o lipsa de respect galagioasa pentru ce e bine si ce e rau, poate avea probleme in a-si mentine un loc de munca, si deseori esueaza in a-si plati datoriile si a-si indeplini obligatiile parentale. De obicei sunt singuratici.
Persoanele cu tulburare de personalitate antisociala pot fi violenti si agresivi si e foarte probabil sa aiba probleme cu legea. Totusi, unii dintre acestia pot avea farmec si prezenta de spirit.
Caracteristicile comune ale celor cu tulburare de personalitate antisociala sunt:
- mint si fura in mod persistent
- dificultati recurente cu legea
- tendinta de a viola drepturile altora (la proprietate, fizica, sexuala, legala, emotionala)
- agresivitate, comportament violent; deseori este implicat in lupte
- inabilitatea de a pastra un serviciu
- persistenta unei dispozitii agitate sau depresive (disforie)
- inabilitatea de a tolera plictiseala
- lipsa de interes fata de siguranta sa si a altora
- diagnostic de tulburare de conduita in timpul copilariei
- lipsa regretului ca au facut rau altora
- prezenta unui farmec superficial
- impulsivitate
- un simt extrem de indreptatire
- inabilitatea de a-si face sau a mentine prietenii.
Termenii "sociopat" sau "psihopat" sunt uneori folositi pentru a descrie o persoana cu tulburare de personalitate antisociala.
De aici rezulta ca ar fi unul si acelasi lucru? sociopat si psihopat..in dex au definitii care indica acelasi lucru. nu stiu happy

o zi buna

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Psihopat este cel ce suferă de tulburări psihice.
Sociopat este cel ce nu se adaptează mediului social, datorită factorilor negativi ce l-a făcut să devină apatic, mizantrop față de mediul social din care face parte.

| Strobach_Oana_1995 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Mori. Dacă nu ai habar, nu scrie răspunsuri doar de dragul de a face mesaje.

| Strobach_Oana_1995 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nimeni nu ți-a răspuns la întrebare nici măcar 1%. -.-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://www.stiintasitehnica.com/......a_924.html
Te pup!

| tr3ig a răspuns:

Psihopatul este cel care are probleme cu nervii. iar sociopatul este cel care are probleme cu integrarea in societate. asta mai pe babeste. daca vrei definite universitara cauta in dictionarwinking

| Siyah a răspuns:

Psihopatiul este un tip violent, antisocial, incapabil de a empatiza cu cei din jurul sau sau de a simti regret in legatura cu faptele sale.

Sociopatul nu e intotdeauna violent, se comporta firesc, imitand perfect sentimentele pe care un om normal le are : iubire, apreciere, ura, durere. Intr-un cuvant, joaca teatru.

| Seven07 a răspuns (pentru Siyah):

Nu toti psihopatii sunt violentiwinking

| aicipentrutine a răspuns:

Phiopatu le are cu capu si sociopatul are greutati in viata sociala, ii e greu sa socializeze