| DeDeDeeaSweety a întrebat:

Care este diferenta dintre psihopat si sociopat?

4 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Psihopatul se naste asa, sociopatul devine.

| eckblume a răspuns:

Psihopatul e foarte organizat si manipulator, iar sociopatul tinde sa fie dezorganizat, impulsiv. Psihopatul se poate,, camufla,, in multime daca are un plan in minte. Este caracterizat de lipsa empatiei, a emotiilor. Isi pune la punct fidcare detaliu.
Sociopat devii in urma unei traume, depinde de influenta factorilor externi.

| DeDeDeeaSweety explică (pentru eckblume):

Dar cum se manifesta un sociopat?

| BadAngel3 a răspuns:

Psihopatia e ceva ce se afla inca din nastere, pe cand sociopatia e ceva ce se "interprinde" pe parcurs, din cauza unor evenimente mai mult sau mai putin neplacute din trecut, ba chiar pana in punctul in care deja ajung sa fie traumatizante pentru acea persoana.
Psihopatii sunt mai calculati si pot da foarte usor impresia ca sunt niste persoane perfect normale. Se pot modela foarte usor dupa criteriile oamenilor, astfel facandu-se placuti de ceilalti. Sunt manipulativi, neluandu-si vreodata vina asupra lor. Le este usor sa imite emotiile, parand credibili. De aici si "manipulativi si usor placuti de persoanele din jurul lor".

Sociopatii sunt mai impulsivi, actionand uneori fara a se gandi de doua ori inainte si astfel fiind mai usor de perceptat. Lor, spre deosebire de psihopati, le e ceva mai greu in a-si forma legaturi atat psihice cat si emorionale cu ceilalti, dar nu le e imposibil. Pot avea acte de agresiune si nervozitate, exact pentru ca asa cum am spus, sunt impulsivi si actioneaza prompt.