| anonim_4396 a întrebat:

Care este mai bun pentru acnee : usuroi, otet, miere, pasta de dinti sau crema de galbenele?
Daca nu-i nici una buna, sugerati-mi un tratament.
Fundaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

• Formele usoare de acnee se trateaza cu unguente pe baza de antibiotice, solutii/geluri cu benzoil peroxid si/sau retinoizi aplicati local. Rezultatele se vad dupa 2-5 luni de utilizare.
• Acneea moderata se trateaza la fel ca acneea usoara, doar ca se asociaza si antibiotice orale si/sau hormoni estrogeni/progesteron (sub forma de anticonceptionale orale). Oprirea tratamentului hormonal duce, in multe cazuri, la reaparitia cosurilor.
• In acneea severa se folosesc in plus retinoizii orali.
• Se mai foloseste terapia cu ultraviolete.
Mai multe sfaturi aici: http://www.i-medic.ro/blog/pentru-adolescenti-acneea-de-ce-ne-apar-cosuri

| iStarry a răspuns:

Eu am incercat cu suc de lamaie:
-Pune cateva picauri de suc dintr-o lamaie pe o discheta demachianta si aplic-o pe cosuri dupe ce ti-ai curatat tenul si lasa-l asa sa se usuca fara sa stergi.O sa te stranga putin, dar chiar are efect happy

| danielaxyz a răspuns:

Crema cu extract de melc de la Herbagen

| AleandraIleana98 a răspuns:

Pai eu una stiu de miere ca ebuna cat de cat.Pasta de dinti tile usuca si ea, dar crede-ma ti-o sun din proprie experienta ca nu ti-le face sa dispara.Ti-as recomanda alcoolul mentolat, e foarte bun si nici nu costa atat(in farmaci il gasesti, e in jur de 5-8 lei).Nu trebuie sa neglijezi nici curatarea fetei. Dimineata te speli cu sapun Dove, si ar fi ideal sa te speli apoi cu gel pentru tratarea cosurilor.Dar cum spuneam, daca nu ai e ok. Dupa ce te-ai spalat te dai pe fata cu crema de fata.La mine una a dat roade, si pot sa spun ca o igiena corespunzatoare e tot ce iti trebuie, dar si alcoolul mentolat previne aparitia repetata a cosurilor.

| MirelaC a răspuns:

Mie acum vreo saptamana mi-au aparut cateva cosuri si sambata m-am dus sa-mi iau crema cu argila.Am mai avut-o si mi-a priit foarte bine.
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/......6917_n.jpg
Odata aplicata, ea se usuca si se face ca o masca, se intareste.Pe cutie zice sa stai intre 1-7 ore cu ea, dar eu stau cam 2 ore:-?, apoi ma spal cu apa calduta.
Imediat ce mi-am cumparat-o(sambata) m-am dat cu ea si vreau sa-ti spun ca la mine cosurile au cam disparut(luni).Se mai vad doar foarte putin.Cu crema asta te dai doar o data pe zi si o aplici doar unde ai cosuri, nu ca ar face ceva rau daca ar fi aplicata pe toata fata(eu inainte o puneam pe toata fata si nu se intampla nimic rau), dar numai zonele problematice conteaza nu?
Recomand din suflet crema asta.E minunata, contine argila si propolis si e foarte buna, chiar isi face efectul.Eu am dat doar 6.3 lei pe ea.
Pa paa

| Mădă0611 a răspuns:

S-o luam logic: usturoiul e antibacterian, dar cred ca usuca pielea = nu-i bun. Otet? Nop. Mierea are efect antiseptic si si hidrateaza pielea. Pasta de dinti usuca pielea, bine, si cosurile, dar pentru zonele uscate organismul elimina mai mult sebun, asa ca o sa ai mai multe cosuri. Crema de galbenele e cicatrizanta. Crema de propolis e buna.

| Delicacy a răspuns:

Urina proprie.

| Cryshhtian a răspuns:

Daca vrei sa scapi de cosuri fara probleme ignora celelalte raspunsuri, eu iti zic sa dai fuga la farmacie si sa ceri sapun cu sulf! eu il folosesc de 2 saptamani si am avut o acnee urata de tot, am facut tratamente la greu dar u au trecut iar la sfatul farmacistei mele folosesc acest sapun, te scpaa de cosuri plus ca elimina si sebumul in exces poate fi folosit si pentru par

| Sabi98Gold a răspuns:

Crema de galbenele este buna pentru acnee
Dar poti sa te uiti si aici sunt tratamente naturalistice :) pentru acnee

http://caietulminuni.blogspot.it/......parte.html

http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427

http://www.eva.ro/......-4091.html

http://sideris.ro/......tru-acnee/

Sau poti vedea aici daca vrei sa cumperi ceva pentru a trata acneele

http://www.plafar24.ro/cosmetice-naturale-antiacnee-categorie-72-1.html

sper ca te-am putut ajuta :)