| anonim_4396 a întrebat:

Care este motivul pentru care cei care au avut (deci nu mai au) leucemie sau in general cancer, nu au voie să doneze sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pentru ca un cancer nu se vindeca total, mai raman celule maligne si prin donare pot ajunge la alt om care sa se imbolnaveasca de cancer

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ti-a luat mult s-o gandesti pe asta?
Pentru ca sunt bolnavi, doamne.
Leucemia e un cancer al sangelui.

| Anonimul198 a răspuns (pentru supadeceapa):

Mai bine taceai. Am si menționat pentru unii ca tine ca au fost bolnavi, deci nu mai sunt.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Anonimul198):

De fapt, are dreptate fata. Cat de mult ai stat s-o coci pe asta?
Era logic ca daca au avut leucemie, proprietatile sangelui lor sunt altele, ceea ce il fac incompatibil cu cel al celorlalti.

| supadeceapa a răspuns (pentru Anonimul198):

Cancerul poate recidiva oricand. Si se intampla in majoritatea cazurilor.

| Tranconoid a răspuns:

Celulele din sange sunt schimbate