soothe
| soothe a întrebat:

Care este parerea voastra despre acupunctura si despre medicina traditionala chineza in general? Ce informatii credeti ca v-ar fi de folos ca sa va faceti o parere despre acest mod de tratament complementar-alternativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Medicina traditionala chineza este un sistem holistic si, daca ma intrebi, are ceea ce lipseste metodei stiintifice. Cum la mine presopunctura a dat roade de la 11 ani de cand am descoperit o carte in biblioteca (nu stiu de ce au cumparat-o ai mei, ca nici unul n-a fost pasionat.), recunosc ca o aplic cu mandrie si acum.
Problema mea cu acupunctura este una legata de increderea in terapeut. (tati, imi nimeresti bine punctul ala sau ma trezesc cu alte bube maine?). Si schema corespondentelor mi se pare "god on earth" fiindca in unele cazuri ajuta la preventia multor probleme de sanatate "in desfasusare dar nemanifestate inca".

8 răspunsuri:
soothe
| soothe explică:

Ar fi folositor pentru toti cei care viziteaza situl daca raspunsurile la intrebare (si in general la toate intrebarile de pe site) daca parerea buna sau rea ar fi justificata cat de cat (vorba lui Moromete "pe ce te bazezi?"). Am sa astept raspunsurile voastre timp de o saptamana. Va multumesc!

| starchewer a răspuns:

Din cate am studiat eu, pare un pic nefundamentata stiintific, dar bazandu-se pe punctele reflexogene si pe un terapeut experimentat am auzit ca dau rezultate excelente.chiar m-ar interesa un master in acupunctura, daca stiti unde se poate face in tara.

| liviu00 a răspuns:

Eu consider ca acupunctura, homeopatia, medicina energetica sunt niste escrocherii. Dar nu acuz pe cei ce o practica. Pana la urma e problema celor care platesc sa fie vindecati, sunt banii lor.

| eva_2950 a răspuns:

Am o parere extrem de buna.De circa doi ani de zile familia mea foloseste doar produse homeopate pentru. orice afectiune de natura medicala si tot cu ajutorul prod.homeopate(vaccinuri)am reusit sa le intaresc sistemul imunitar copiilor mei, astfel ca de doi ani pot zice cu mana pe inima ca nu au mai avut nici macar o banala raceala, asta in conditiile in care inainte erau mereu bolnavi si nu trecea o luna fara a folosii antibiotice.
Iar acupunctura mi-a salvat mama...acum cinci ani suferea de cancer iar med.de la Fundeni ne-au zis ca are minime sanse de a traii, dar dupa ce a urmat intreg sirul de investigatii medicale(radioterapie, operatie, chimioterapie)am apelat la acupunctura si in primavara asta s-au facut sase ani de la operatia de cancer, in conditiile in care si cei mai optimisti medici nu-i dadeau mai mult de sase luni de trait.
Cred ca ar trebui facute publice efectele benefice ale med.alternative,lucru greu de facut tinand cont de cati bani baga marile lanturi farmaceutice in reclama si-n promovare produselor lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o parere deosebit de buna, am reusit sa-mi rezolv o anexita cronica pe care medicina alopata nu a reusit cu antibiotice. Tot respectul pentru Ovidiu Buciscanu cel care m-a ajutata, bineinteles eu am vrut sa accept acest ajutor si totodata cu astaptarile mele pozitive am reusit. de fapt eu si sotul meu ne-am creat un nou stil de a gandi, a minca si a preveni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in acupunctura pentru ca in urma unor sedinte nu numai ca m-am simtit extraordinar dar am dat jos cele 4 kg cu care ma luptam de ceva vreme. Cred in produsele homeopate deoarece le folosesc pentru imunitate si n-am contactat de ani de zile nici un virus iar cineva cunoscut in urma unui astfel de tratament a ramas insarcinata si a nascut o fetita sanatoasa si de toata frumusetea. Cred in tot ceea ce face bine.

| Bogdana a răspuns:

Si eu am o parere foarte buna despre aceste metode.Eu chiar mi-as dori sa urmez si o cariera in Kineto-terapie.happy