| hippiemuslim a întrebat:

Care este părerea voastră despre tratamentele homeopatice, naturiste, medicină tradițională, diferite dispozitive de protecție împotriva unor pseudo-câmpuri etc., cunoscute ca fiind lipsite de dovezi științifice medicale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| nauca a răspuns:

Pot sa iti zic ca am cateva leacuri babesti cu adevarat "golden", cum ar fi siropul de ceapa cu miere care m-a vindecat de laringita si tuse.
Multe dintre metodele alternative se bazeaza pe argumente de bun simt: masajul in talpa iti activeaza centrii nervosi care trebuie stimulati, de pilda. Usturoiul nu e neaparat planta sfanta care tine vampirii si dracii la distanta, ci mai degraba virusurile si vulnerabilitatile imunitare si asa mai departe.

Unele practici, ce-i drept, sunt manevre create de oportunisti pentru persoanele credule sau disperate. Insa, din cate am experimentat pe pielea mea, exista extrem de multe practici tamaduitoare care au rezultate uimitoare, oricat de sceptica am fost inainte sa le incerc.

| hippiemuslim explică:

Fredie, deviezi de la subiect. Nu era vorba despre medicina clasică și abuzul de consum medicamentos. Apoi, lamaia, prin continutul ei de vitamina C, este recunoscuta pentru efectele sale benefice impotriva racelii, dar din nefericire pentru tine, lamaia si aspirina/paracetamolul/ibuprofenul nu lupta pentru aceeasi cauza. Lamaia grabeste vindecarea, pe cand substantele alea organice si naturale (nu sunt facute de satana, stai linistit) tind sa amelioreze durerea. Acum e problema ta daca vrei sa treci prin durere sau nu.

Apoi ca sa mai clarific un lucru: e mult mai eficient sa tratezi o boala cu o pastila cu un concentrat mare de ce are necesar pentru a vindeca decat o vegetala. Spre exemplu penicilina, care fie o gasesti in painea mucegaita(adeseori toxica) sau in "bulina clasica".
O renuntare la pastile de genul acesta si trecerea prin durerea cauzata de boala, nu ar provoca doar sechele tie, dar s-ar transmite boala si altora.

| Fredie a răspuns:

Salut. Eu nu sunt deloc adeptul bulinelor clasice, de genul aspirina, paracetamol, samd. Stiu ca foarte multa lume le cel mai mic semn de raceala, la orice durere de cap, sare si ia bulina magica pentru a scapa de durere. Consider ca am devenit in general foarte comozi si lenesi multi dintre noi si asta ar fi poate una din explicatii pentru care nu mai reusim sa suportam nici cel mai mic simptom si gata aruncam pe gat pastila. Eu prefer sa rabd in anumite limite desigur si daca vad ca organismul are totusi nevoie de putin ajutor pentru a depasi momeontul apelez la niste buline din plante ori pur si simplu la fructe sau legume in cazuri simple de genul unei raceli. Un ceai , alaturi de putina miere si o lamaie vindeca de obicei orice raceala, mult mai elegant si sanatos decat orice pastila clasica, ce iti ataca nu doar viruselul racelii (gripei) dar si alte cateva organe interne. Bye.

| Fredie a răspuns:

Salutare. Ok stiu ca am deviat putin de la subiect. Ideea insa mi o mentin: majoritatea pastilelor clasice, rezolva o problema si aduc alte neajunsuri. Acolo unde se poate desigur, eu incerc sa apelez la natura(fructe, legume, un ceai) pentru a depasi un moment mai dificil. Asta era ideea mea. In privinta campurilor de care spui tu, nu m-am documentat suficeint de bine pentru a avea o parere corecta, asadar nu ma pot pronunta. Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Eu nu sunt deloc adeptul bulinelor clasice, de genul aspirina, paracetamol, samd. Stiu ca foarte multa lume le cel mai mic semn de raceala, la orice durere de cap, sare si ia bulina magica pentru a scapa de durere. Consider ca am devenit in general foarte comozi si lenesi multi dintre noi si asta ar fi poate una din explicatii pentru care nu mai reusim sa suportam nici cel mai mic simptom si gata aruncam pe gat pastila. Eu prefer sa rabd in anumite limite desigur si daca vad ca organismul are totusi nevoie de putin ajutor pentru a depasi momeontul apelez la niste buline din plante ori pur si simplu la fructe sau legume in cazuri simple de genul unei raceli. Un ceai, alaturi de putina miere si o lamaie vindeca de obicei orice raceala, mult mai elegant si sanatos decat orice pastila clasica, ce iti ataca nu doar viruselul racelii (gripei) dar si alte cateva organe interne. Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc de mai bine de 7 ani Oscilicoccinum, Stodal, Paragripe in locul clasicelor antibiotice, antitusive sau antipiretice. Sunt foarte multumita de efctul acestor medicamente homeopate, insa altceva nu am incercat!