| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Care este părerea voastră despre stilul de viață vegan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Să mănânce ce vor da să-și mai țină dracu gura aia că-s mai enervanți decât lgtb-ul frustrat

| Bondarel99 a răspuns:

Eu am incercat cateva luni acum vreo 3 ani si ce crezi? Mi-a cazut jumate din par si mancam foarte sanatos si foarte mult inclusiv multe proteine vegetale. Veganismul e ok dar nu e pentru toata lumea, pur si simplu unora le merge bine si se simt foarte bine iar altora le face rau. Daca esti printre cei carora le face rau nu deveni vegan doar din cauza unui trend, poate doar daca empatizezi foarte foarte tare cu animalele.
Era si o tipa pe Youtube care avea o intreaga cariera din a milita pentru acest stil de viata, scria carti, facea clipuri, scria pe blog, dadea sfaturi si recent a renuntat la veganism, dupa mai multi ani, din motive de sanatate (Raw Alignment sau ceva de genul se numeste canalul ei).

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Oameni vor sa fie diferiti sa fie in centrul atentei,daca esti normal nu ai atentie asa ca treci la vegan si esti diferit, nu vorbim de sanatate si de narcism, cerere de atentie, vreau sa fiu bagat in seama plus ca au si asa zis scop nobil salvarea animalelor, in ziua de azi anormalitatea este promovata

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Unii chiar fac asta din empatie (urmaream o tipa pe Youtube, Monami Frost), dar foarte multi cer doar atentie.

| Adry05 a răspuns (pentru RAY):

Bă Ray iar generalizezi? Eu singurul motiv pentru care aș renunța la carne și toate astea ar fi de dragul animalelor, că-n rest pentru toată atenția de lume n-ar merita să mă abțin de la înghețața normală, ciocolată, un fast-food ocazional, o fripturică, un grătărel și așa mai departe.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Nu am avut intentia asta,stii ca nu fac generalizari, dar si plantele simt durere, asta au descoperit savanti, plus daca se taie padurile pentru agricultura ce se fac acele animale, eu consum de 2, 3 ori carne per saptamana, prefer carnea de peste

https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,,-83446,00.html

| Adry05 a răspuns (pentru RAY):

Eu mă refeream când ai zis că cei care adoptă stilu ăsta o fac doar pentru atenție și că asta cu animalele e pretext să dea bine. Sunt și tâmpiți din ăștia, dar hai să nu generalizăm că nu toți suntem obsedați după atenția maselor.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Cei drept da bine la imaginea personala,desigur ca nu toți,de exemplu hindusi (majoritatea )sunt vegani pentru ca asta face parte din religia,traditia lor,ei considera ca stramosi sunt in acele animale,cum sa iti manci tu bunicul,bunica reincarnat in porc,vaca,pui, peste, curcan, musca, gandaci

https://blog.dana-farber.org/......cer-rates/
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Indian_vegetarian_cuisine

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Genesis 9: 3 ESV / 790 de voturi utile
Orice lucru în mișcare care trăiește va fi mâncare pentru voi. Și cum ți-am dat plantele verzi, îți dau totul.

Romani 14: 1-23 ESV / 654 de voturi utile
Cât despre cel care este slab în credință, îl binevoiți, dar nu să vă certați de păreri. O persoană crede că poate mânca orice, în timp ce persoana slabă mănâncă numai legume. Să nu cineva care mănâncă să disprețuiască pe cel care se abține și să nu lase pe cel care se abține să judece pe cel care mănâncă, căci Dumnezeu la primit. Cine ești tu să faci judecată asupra slujitorului altcuiva? Înainte de stăpânul său stă sau cădea. Și el va fi susținut, căci Domnul este în stare să-l facă să stea. O singura persoana considera o zi mai buna decat alta, in timp ce alta respecta toate zilele. Fiecare ar trebui să fie pe deplin convins în mintea sa...

Levitic 11: 1-47 ESV / 566 de voturi utile
Domnul a vorbit lui Moise și lui Aaron, și le-a zis: "Vorbește poporului Israel, zicând: Acestea sunt lucrurile vii pe care să le mâncați printre toate animalele care sunt pe pământ. Oricare ar fi părțile copitei și care este un picior de foarfece și o mestecă, printre animale, puteți mânca. Cu toate acestea, printre cei care mestecă bucățile, sau nu cumva copitele, nu le vei mânca: cămilele, pentru că mănâncă mâncarea, dar nu-ți împart copitele, este necurat pentru tine. Și bursucul rock, pentru că mestecă bucățile, dar nu face parte din copite, este necurat pentru tine...

Genesis 1:29 ESV / 327 voturi utile
Și Dumnezeu a spus: "Iată, ți-am dat fiecare plantă care aduce sămânță care este pe fața întregului pământ și orice pom cu sămânță în rodul lui. Le vei avea pentru mâncare.

Deuteronom 14: 1-29 ESV / 298 voturi utile
"Voi sunteți fiii Domnului, Dumnezeului vostru. Să nu vă tăiați și să nu faceți chelie pe frunte pentru cei morți. Căci tu ești un popor sfânt pentru Domnul, Dumnezeul tău, și Domnul ți-a ales să fii un popor pentru posesiunea lui de preț, din toate popoarele care se află pe fața pământului. "Să nu mâncați vreo urâciune. Acestea sunt animalele pe care le puteți mânca: boul, oaia, capra, cerbul, gazela, roaba, țapul sălbatic, ibexul, antilopa și oile muntelui...

Romani 14:21 ESV / 296 voturi utile
Este bine să nu mănânci carne sau să bei vin sau să faci ceva care îi face pe fratele tău să se poticnească.

Romani 14: 2 ESV / 289 voturi utile
O persoană crede că poate mânca orice, în timp ce persoana slabă mănâncă numai legume.

1 Corinteni 10:31 ESV / 287 voturi utile
Deci, dacă mănânci sau bei sau orice faci, fă toate pentru slava lui Dumnezeu.

1 Corinteni 8: 8 ESV / 284 de voturi utile
Mâncarea nu ne va lăuda cu Dumnezeu. Nu suntem mai rău dacă nu mâncăm, și nu mai bine dacă o facem.

Mark 7:19 ESV / 278 voturi utile
De când nu intră în inimă, ci în stomac și este expulzat? "(Astfel, el a declarat că toate alimentele sunt curate).

Matthew 15:11 ESV / 273 voturi favorabile
Nu este ceea ce intră în gură care tulbura o persoană, dar ceea ce iese din gură; acest lucru denaturează o persoană. "

Romani 14: 3 ESV / 249 de voturi utile
Să nu cineva care mănâncă să disprețuiască pe cel care se abține, și să nu lase pe cel care se abține să judece pe cine mănâncă, căci Dumnezeu la primit.

Leviticus 19:26 ESV / 242 voturi utile
"Să nu mâncați nici o carne cu sângele în ea. Nu trebuie să interpretați omenești sau să spuneți averi.

1 Timotei 4: 1-16 ESV / 221 voturi utile
Acum, Duhul spune în mod expres că într-o perioadă ulterioară, unii se vor îndepărta de credință, dedicandu-se spiritelor înșelătoare și învățăturilor demonilor, prin insinceritatea mincinoșilor ale căror conștiințe sunt izbucnite, care interzic căsătoria și necesită abstinență față de alimentele pe care Dumnezeu le-a creat pentru a fi primite cu mulțumire de cei care cred și cunosc adevărul. Căci tot ceea ce este creat de Dumnezeu este bun și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumire, deoarece este sfințit prin Cuvântul lui Dumnezeu și prin rugăciune...

1 Corinteni 8:13 ESV / 214 voturi folositoare
De aceea, dacă mâncarea îi face pe fratele meu să se poticnească, nu voi mânca niciodată carne, ca să nu mă împiedic pe fratele meu.

Genesis 1: 29-31 ESV / 209 voturi utile
Și Dumnezeu a spus: "Iată, ți-am dat fiecare plantă care aduce sămânță care este pe fața întregului pământ și orice pom cu sămânță în rodul lui. Le vei avea pentru mâncare. Și tuturor fiarelor de pe pământ și oricărei păsări a cerului și a tot ce se plimba pe pământ, tot ce are suflare de viață, am dat fiecare planta verde pentru mâncare. "Și așa a fost. Și Dumnezeu a văzut tot ce făcuse și, iată, a fost foarte bun. Și a fost seara și a fost dimineața, a șasea zi.

1 Timothy 4: 3-5 ESV / 203 voturi utile
Cine interzice căsătoria și necesită abstinență din alimentele pe care Dumnezeu le-a creat pentru a fi primite cu mulțumire de către cei care cred și cunosc adevărul. Căci tot ceea ce este creat de Dumnezeu este bun și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumire, deoarece este sfințit prin Cuvântul lui Dumnezeu și prin rugăciune.

Daniel 1:12 ESV / 194 voturi utile
"Testați servitorii voștri timp de zece zile; lăsa ni se dau legume pentru a mânca și pentru a bea apă.

Proverbe 23: 20-21 ESV / 183 voturi utile
Să nu fiți printre bețiviți sau printre cei care mănâncă lacomi de carne, pentru că bețivul și mâncarea vor veni în sărăcie, iar adormitorul îi va îmbrăca cu zdrențe.

Isaiah 66: 3 ESV / 180 voturi utile
"Cine ucide un boul este ca unul care ucide un om; cine sacrifică un miel, ca un om care rupe gâtul unui câine; cine prezintă o ofrandă de cereale, ca cel care oferă sângele porcului; cine face o jertfă pomenită de tămâie, ca un om care binecuvintează un idol. Aceștia și-au ales căile proprii și sufletul lor se desfăta în urâciunile lor;

Deuteronomy 12:20 ESV / 179 voturi utile
"Când Domnul, Dumnezeul tău, îți lărgește teritoriul, așa cum ți-a promis, și tu spui:" Voi mânca carne ", pentru că tu mănânci carne, să mănânci carne ori de câte ori vrei.

Fapte 10: 9-15 ESV / 159 de voturi utile
A doua zi, în timp ce se aflau în călătoria lor și se apropiau de oraș, Petru s-a urcat pe acoperiș în a șasea oră pentru a se ruga. Și i sa făcut foame și a vrut să mănânce ceva, dar în timp ce îl pregăteau, a căzut într-o transă și a văzut cerurile deschise și ceva ca o foaie mare coborând, fiind lăsată în patru colțuri pe pământ. În ea erau tot felul de animale, reptile și păsări ale aerului. Și a venit un glas către el: "Ridică-te, Petru; ucide și mănâncă "...

Luca 24: 42-43 ESV / 150 de voturi utile
I-au dat o bucată de pește prăjit și ia luat-o și a mâncat înaintea lor.

Genesis 1:30 ESV / 150 de voturi de ajutor
Și tuturor fiarelor de pe pământ și oricărei păsări a cerului și a tot ce se plimba pe pământ, tot ce are suflare de viață, am dat fiecare planta verde pentru mâncare. "Și așa a fost.

Fapte 10: 9-16 ESV / 145 voturi utile
A doua zi, în timp ce se aflau în călătoria lor și se apropiau de oraș, Petru s-a urcat pe acoperiș în a șasea oră pentru a se ruga. Și i sa făcut foame și a vrut să mănânce ceva, dar în timp ce îl pregăteau, a căzut într-o transă și a văzut cerurile deschise și ceva ca o foaie mare coborând, fiind lăsată în patru colțuri pe pământ. În ea erau tot felul de animale, reptile și păsări ale aerului. Și a venit un glas către el: "Ridică-te, Petru; ucide și mănâncă "...

1 Corinteni 8: 1-13 ESV / 144 de voturi utile
Acum, cu privire la mâncarea oferită idolilor: știm că "toți avem cunoștințe". Această "cunoaștere" se înălță, dar dragostea se înalță. Dacă cineva își imaginează că știe ceva, el nu știe încă cum ar trebui să știe. Dar dacă cineva îl iubește pe Dumnezeu, el este cunoscut de Dumnezeu. De aceea, în ceea ce privește mâncarea hranei oferită idolilor, știm că "un idol nu are o existență reală" și că "nu există altul decât Dumnezeu". Căci, deși pot exista așa-numiți dumnezei în cer sau pe pământ - ca într-adevăr există mulți "zei" și mulți "domni" -...

Acts 15:29 ESV / 144 de voturi utile
Să vă abțineți de la ceea ce a fost jertfit idolilor și din sânge și din ceea ce a fost strangulat și din imoralitatea sexuală. Dacă vă păstrați de la acestea, veți face bine. Ramas bun."

1 Corinthians 10:25 ESV / 138 voturi utile
Mănâncă ceea ce este vândut pe piața cărnii, fără a ridica nicio întrebare pe baza conștiinței.

Acts 10: 1-48 ESV / 138 voturi utile
La Cezareea era un om pe nume Corneliu, un sutaș din ceea ce era cunoscut sub numele de Cohorta italiană, un om devotat, care se temea de Dumnezeu cu toată casa lui, dăduse cu generozitate pomenilor poporului și se ruga continuu lui Dumnezeu. În ceasul al nouălea al zilei, el a văzut în mod clar într-o viziune un înger al lui Dumnezeu care a venit și i-a spus: "Corneliu". Și el s-a uitat la el în spaimă și a zis: "Ce este, Doamne?" Și el a spus el, "rugăciunile și pomelile voastre s-au înălțat ca pomenire înaintea lui Dumnezeu. Și trimiteți acum oameni la Joppa și aduceți un Simon, numit Petru...

Romans 14:17 ESV / 133 voturi utile
Căci împărăția lui Dumnezeu nu este o chestiune de a mânca și de a bea, ci de neprihănire, pace și bucurie în Duhul Sfânt.

Genesis 1: 29-30 ESV / 133 voturi utile
Și Dumnezeu a spus: "Iată, ți-am dat fiecare plantă care aduce sămânță care este pe fața întregului pământ și orice pom cu sămânță în rodul lui. Le vei avea pentru mâncare. Și tuturor fiarelor de pe pământ și oricărei păsări a cerului și a tot ce se plimba pe pământ, tot ce are suflare de viață, am dat fiecare planta verde pentru mâncare. "Și așa a fost.

1 Timotei 4: 1-5 ESV / 131 voturi utile
Acum, Duhul spune în mod expres că într-o perioadă ulterioară, unii se vor îndepărta de credință, dedicandu-se spiritelor înșelătoare și învățăturilor demonilor, prin insinceritatea mincinoșilor ale căror conștiințe sunt izbucnite, care interzic căsătoria și necesită abstinență față de alimentele pe care Dumnezeu le-a creat pentru a fi primite cu mulțumire de cei care cred și cunosc adevărul. Căci tot ceea ce este creat de Dumnezeu este bun și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumire, deoarece este sfințit prin Cuvântul lui Dumnezeu și prin rugăciune.

1 Timotei 4: 5 ESV / 122 voturi folositoare
Căci este făcută sfântă prin cuvântul lui odată și rugăciune.

Romans 14:14 ESV / 121 voturi utile
Știu și sunt convins în Domnul Isus că nimic nu este necurat în sine, dar este necurat pentru oricine crede că este necurat.

Colossians 2:16 ESV / 120 voturi utile
De aceea, nimeni să nu vă judece cu privire la mâncare și băutură, sau la un festival, o lună nouă sau un Sabat.

1 Timotei 4: 1 ESV / 117 voturi utile
Acum, Duhul spune în mod expres că, în cele mai vechi timpuri, unii se vor îndepărta de credință, dedicându-se spiritelor înșelătoare și învățăturilor demonilor,

Leviticus 3:17 ESV / 113 voturi utile
Pentru toate neamurile voastre, în toate locurile voastre, va fi o lege veșnică, pentru că nu veți mânca nici grăsime, nici sânge. "

1 Timotei 4: 4 ESV / 111 voturi utile
Căci tot ce este creat de Dumnezeu este bun și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumiri,

Isaia 11: 6-9 ESV / 111 voturi utile
Lupul va locui cu mielul, iar leopardul se va culca cu țapul tânăr, cu vițelul, cu leul și cu vițelul înjunghiat; și un copil mic îi va conduce. Vaca și ursul vor păși; tinerii lor se vor culca împreună; și leul va mânca paie ca boul. Copilul care alăptează trebuie să se joace peste gaura cobrei, iar copilul înțărcat își va pune mîna pe fundul cîmpului. Nu vor face rău sau nimic în tot muntele Meu cel sfânt; căci pământul va fi plin de cunoașterea Domnului ca apele care acoperă marea.

1 Timotei 4: 3 ESV / 106 voturi utile
Cine interzice căsătoria și necesită abstinență din alimentele pe care Dumnezeu le-a creat pentru a fi primite cu mulțumire de către cei care cred și cunosc adevărul.

Deuteronomy 14:21 ESV / 105 voturi utile
"Să nu mâncați nimic care a murit în mod natural. Să-l dați străinului care este în cetățile voastre, ca să-l mănânce, sau să-l vindeți unui străin. Căci tu ești un popor sfânt pentru Domnul, Dumnezeul tău. "Să nu fierbeți o țapă tânără în laptele mamei sale.

Acts 10:14 ESV / 103 voturi utile
Dar Petru a spus: "În nici un caz, Doamne; căci n-am mâncat niciodată nimic comun sau necurat. "

Genesis 7: 2 ESV / 100 de voturi utile
Luați cu voi șapte perechi de animale curate, bărbatul și partenerul său și o pereche de animale care nu sunt curate, bărbatul și partenerul său,

Leviticus 11: 2 ESV / 97 de voturi utile
"Vorbește poporului lui Israel, spunând: Acestea sunt lucrurile vii pe care să le mâncați printre toate animalele care sunt pe pământ.

Acts 10:15 ESV / 94 de voturi utile
Și glasul a venit la el din nou pentru a doua oară: "Ceea ce Dumnezeu a făcut curat, nu numesc comună".

Deuteronom 14: 3-21 ESV / 90 de voturi utile
"Să nu mâncați vreo urâciune. Acestea sunt animalele pe care le puteți mânca: boul, oaia, capra, cerbul, gazela, roaba, țapul sălbatic, ibexul, antilopa și oile muntelui. Fiecare animal care are parte de copita si are copita in doua si se mesteca, printre animale, puteti manca. Cu toate acestea, de la cei care mestec sau nu au copita, nu trebuie să le mănânceți pe acestea: cămilele, iepurele și bursucul, pentru că mestec, dar nu vă despărțiți de copita, sunt necurat pentru voi...

Daniel 1: 1-21 ESV / 87 de voturi utile
În al treilea an al domniei lui Ioiachim, împăratul lui Iuda, Nebucadnețar, împăratul Babilonului, a venit la Ierusalim și la împresurat. Și Domnul a dat în mâna lui Ioiachim, împăratul lui Iuda, cu unele din vasele casei lui Dumnezeu. Și ia dus în țara lui Șinar, în casa dumnezeului său, și a pus vasele în vistieria dumnezeului său. Împăratul a poruncit lui Așpenaz, famenul său famen, să aducă unii dintre poporul lui Israel, atât familia regală cât și noblețea, tinerii fără cusur, cu o înfățișare bună și pricepuți în toată înțelepciunea, înzestrați cu cunoștințe, înțelegând învățarea și competenți să stea în palatul regelui și să-i învețe literatura și limba caldeenilor. Împăratul le-a dat o parte zilnică din mâncarea pe care a mâncat-o regele și din vinul pe care la băut. Trebuiau să fie educați timp de trei ani, iar la sfârșitul acelei perioade trebuiau să stea în fața regelui...

Genesis 1:31 ESV / 87 voturi utile
Și Dumnezeu a văzut tot ce făcuse și, iată, a fost foarte bun. Și a fost seara și a fost dimineața, a șasea zi.

Proverbe 12:10 ESV / 85 de voturi utile
Oricine este neprihănit privește viața fiarei lui, dar mila celor răi este crudă.

Proverbe 23: 2 ESV / 84 voturi utile
Și puneți un cuțit în gât dacă vi se dă apetit.

Genesis 9: 3-4 ESV / 84 de voturi utile
Orice lucru în mișcare care trăiește va fi mâncare pentru voi. Și cum ți-am dat plantele verzi, îți dau totul. Dar nu trebuie să mănânci carne cu viața ei, adică cu sângele ei.

Proverbe 9: 2 ESV / 81 voturi utile
Și-a tăiat fiarele; ea și-a amestecat vinul; ea și-a stabilit masa.

1 Timotei 4: 4-5 ESV / 80 voturi utile
Căci tot ce este creat de Dumnezeu este bun și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumire, pentru că este făcut sfânt de către ordine de Dumnezeu și rugăciune.

Romani 14: 2-3 ESV / 80 de voturi utile
O persoană crede că poate mânca orice, în timp ce persoana slabă mănâncă numai legume. Să nu cineva care mănâncă să disprețuiască pe cel care se abține, și să nu lase pe cel care se abține să judece pe cine mănâncă, căci Dumnezeu la primit.

James 1:17 ESV / 78 voturi utile
Fiecare dar bun și orice dar perfect este de sus, coborând de la Tatăl luminilor cu care nu există variație sau umbră datorită schimbării.

Mark 7:18 ESV / 77 voturi utile
Iar el le-a spus: "Și tu ești fără înțelegere? Nu vedeți că ceea ce se întâmplă într-o persoană din afară nu îl poate defăima,

Matei 5: 17-19 ESV / 77 de voturi utile
"Nu credeți că am venit să desființez Legea sau Proorocii; Nu am venit să le desființez, ci să le îndeplinesc. Adevărat, vă spun că până când va trece cerul și pământul, nu va trece un iota, nici un punct, din Lege, până când totul nu se va împlini. De aceea, cel care relaxează una dintre cele mai mici dintre aceste porunci și îi învață pe alții să facă același lucru, va fi numit cel puțin în Împărăția cerurilor, dar oricine le face și le învață, va fi numit mare în Împărăția cerurilor.

Daniel 1: 8 ESV / 77 voturi utile
Dar Daniel a hotărât să nu se pângărească cu mâncarea împăratului sau cu vinul pe care la băut. De aceea a cerut șefului famenilor să-l lase să nu se pângărească.

Evrei 13: 8 ESV / 74 de voturi utile
Isus Hristos este același ieri și astăzi și pentru totdeauna.

Romani 14:13 ESV / 74 de voturi utile
De aceea, să nu mai judecăm unul pe altul, ci mai degrabă să nu luăm niciodată o piedică sau o piedică în calea unui frate.

1 Peter 2: 2 ESV / 73 de voturi utile
La fel ca bebelușii nou-născuți, dornici de laptele spiritual pur, ca prin ea să crească în mântuire -

Leviticus 11:20 ESV / 72 de voturi utile
"Toate insectele aripi care merg pe toate cele patru sunt detestabile pentru tine.

Romans 14:20 ESV / 71 voturi utile
Nu, din pricina mâncării, să distrugeți lucrarea lui Dumnezeu. Totul este într-adevăr curat, dar este greșit ca cineva să facă un alt poticnire prin ceea ce mănâncă.

Malachi 3: 6 ESV / 70 de voturi utile
"Căci Eu, Domnul, nu se schimbă; de aceea voi, copii ai lui Iacov, nu vă veți mânca.

Leviticus 11:18 ESV / 70 de voturi utile
Bufnița, bufnița, vulturul,

Isaiah 25: 6 ESV / 69 de voturi utile
Pe muntele acesta, Domnul oștirilor va face pentru toate popoarele o sărbătoare de mâncare bogată, o sărbătoare de vin îmbătrânit, o mâncare bogată plină de măduvă, de vin îmbătrânit bine rafinat.

1 Corinteni 8: 4 ESV / 68 voturi utile
De aceea, în ceea ce privește mâncarea hranei oferită idolilor, știm că "un idol nu are o existență reală", și că "nu există altul decât Dumnezeu".

Romani 7:12 ESV / 68 voturi utile
Deci legea este sfântă și porunca este sfântă și dreaptă și bună.

Coloseni 2: 20-23 ESV / 67 de voturi utile
Dacă ați murit împreună cu Hristos față de spiritele elementare ale lumii, de ce, ca și cum ați fi încă în viață în lume, vă supuneți regulamentelor: "Nu faceți, nu gustați, nu atingeți" (referindu-se la lucruri pe care toate să piară așa cum sunt folosite) - în conformitate cu preceptele și învățăturile umane? Acestea au într-adevăr o înfățișare de înțelepciune în promovarea religiei și ascetismului auto-făcute și a gravității față de trup, dar ele nu au nici o valoare în a opri indulgența cărnii.

1 Corinteni 10:28 ESV / 67 de voturi utile
Dar dacă vă va spune cineva: "Aceasta a fost oferită în sacrificiu", atunci nu o mâncați, de dragul celui care v-a informat și de dragul conștiinței -

Acts 15:20 ESV / 67 de voturi utile
Dar să le scrie să se abțină de la lucrurile murdare de idoli, de la imoralitatea sexuală și de la ceea ce a fost strangulat și din sânge.

Leviticus 22: 8 ESV / 67 de voturi utile
El nu va mânca ceea ce moare de la sine sau este sfâșiat de fiare, și astfel se va face necurat prin ea: Eu sunt Domnul ".

Leviticus 11: 7 ESV / 65 de voturi utile
Iar porcul, pentru că împarte copita și este de picior, dar nu mestecă, este necurat pentru tine.

Genesis 9: 2-3 ESV / 64 de voturi utile
Frica de tine și frica de tine vor fi peste toate fiarele pământului și peste fiecare pasăre a cerului, peste tot ce se târâ pe pământ și pe toți peștii mării. În mâna ta sunt eliberați. Orice lucru în mișcare care trăiește va fi mâncare pentru voi. Și cum ți-am dat plantele verzi, îți dau totul.

Genesis 1:21 ESV / 64 de voturi utile
Așa că Dumnezeu a creat marea creatură mării și fiecare creatură viu care se mișcă, cu care se rotesc apele, după felul lor, și fiecare pasăre înaripată după felul ei. Și Dumnezeu a văzut că este bine.

Acts 15: 1-41 ESV / 63 voturi utile
Dar unii au coborât din Iudea și i-au învățat pe frați: "Dacă nu vă tăiați împrejur după obiceiul lui Moise, nu vă puteți mântui." Și după ce Pavel și Barnaba nu au avut o mică dispută și o dezbatere cu ei, Pavel și Barnaba, dintre ceilalți au fost numiți să urce la Ierusalim către apostoli și bătrâni despre această întrebare. Deci, fiind trimiși pe calea lor de către biserică, ei au trecut prin Phoenicia și Samaria, descriind în detaliu convertirea neamurilor și au adus multă bucurie tuturor fraților. Când au venit la Ierusalim, au fost primiți de biserică, de apostoli și de bătrâni și au declarat tot ce făcuse Dumnezeu cu ei. Dar unii credincioși care aparțineau partidului fariseilor s-au sculat și au spus: "Este necesar să le tăiați împrejur și să-i ordonăm să păzească Legea lui Moise"...

1 Timotei 4: 1-4 ESV / 62 de voturi utile
Acum, Duhul spune în mod expres că într-o perioadă ulterioară, unii se vor îndepărta de credință, dedicandu-se spiritelor înșelătoare și învățăturilor demonilor, prin insinceritatea mincinoșilor ale căror conștiințe sunt izbucnite, care interzic căsătoria și necesită abstinență față de alimentele pe care Dumnezeu le-a creat pentru a fi primite cu mulțumire de cei care cred și cunosc adevărul. Căci tot ce este creat de Dumnezeu este bun și nimic nu trebuie respins dacă este primit cu mulțumiri,

1 Corinteni 8: 7 ESV / 62 de voturi utile
Cu toate acestea, nu toate posedă această cunoaștere. Dar unii, prin fosta asociere cu idoli, mănâncă alimente ca într-adevăr oferite unui idol, iar conștiința lor, fiind slabă, este pângărită.

Genesis 8:20 ESV / 62 voturi utile
Atunci Noe a zidit un altar Domnului și a luat din fiecare animal curat și din fiecare pasăre curată și a adus arderi de tot pe altar.

Romani 14: 5 ESV / 61 de voturi utile
O singura persoana considera o zi mai buna decat alta, in timp ce alta respecta toate zilele. Fiecare ar trebui să fie pe deplin convins în mintea sa.

Leviticus 11: 4-8 ESV / 61 voturi utile
Cu toate acestea, printre cei care mestecă bucățile, sau nu cumva copitele, nu le vei mânca: cămilele, pentru că mănâncă mâncarea, dar nu-ți împart copitele, este necurat pentru tine. Și bursucul rock, pentru că mestecă bucățile, dar nu face parte din copite, este necurat pentru tine. Iar iepurele, pentru că mestecă bucățile, dar nu-și împarte copitele, este necurat pentru tine. Iar porcul, pentru că împarte copita și este de picior, dar nu mestecă, este necurat pentru tine. Să nu mănânci carnea lor și să nu-i atingi carcasele; ele sunt necurate pentru voi.

Romani 14: 1 ESV / 60 voturi utile
Cât despre cel care este slab în credință, îl binevoiți, dar nu să vă certați de păreri.

Romani 10: 4 ESV / 59 voturi utile
Căci Hristos este sfârșitul legii pentru neprihănire pentru oricine crede.

Isaiah 66: 15-17 ESV / 59 voturi utile
"Căci iată, Domnul va veni în foc, și carăle sale ca vântul, pentru a-și face mânia în furie și mustrarea lui cu flăcări de foc. Căci, prin foc, Domnul va intra în judecată și prin sabie, cu toată carnea; și cei uciși de Domnul vor fi mulți. "Cei care sfintesc și se purifică să intre în grădini, urmând una în mijloc, mâncând carnea porcului și urâciunea și șoarecii, se vor încheia împreună, declară Domnul.

Mark 7: 1-37 ESV / 57 de voturi utile
Când Fariseii s-au adunat la el, împreună cu unii cărturari care veniseră din Ierusalim, au văzut că unii dintre discipolii săi au mâncat cu mâinile care erau pângărite, și anume că nu s-au spălat. (Căci Fariseii și toți Iudeii nu mănâncă decât dacă își spală mâinile, ținând seama de tradiția bătrânilor și când vin din piață, nu mănâncă decât dacă se spală. Și există multe alte tradiții pe care le respectă, cum ar fi spălarea cămășilor și oalelor, a vaselor de cupru și a canapelelor de luat masa.) Fariseii și cărturarii l-au întrebat: "Pentru ce nu umblă ucenicii voștri după tradiția bătrânilor, ci mănâncă cu mâinile întinate?".

Matthew 15:17 ESV / 57 voturi utile
Nu vedeți că ceea ce intră în gură trece în stomac și este expulzat?

Leviticus 11:44 ESV / 54 voturi utile
Căci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. Să vă consacrați deci și să fiți sfinți, căci sunt sfințit. Să nu vă pîngăriți niciun lucru plin de trup, care se târăște pe pămînt.

1 Corinteni 8: 4-7 ESV / 52 voturi utile
De aceea, în ceea ce privește mâncarea hranei oferită idolilor, știm că "un idol nu are o existență reală" și că "nu există altul decât Dumnezeu". Căci, deși pot exista așa-numiți dumnezei în cer sau pe pământ - căci există mulți "dumnezei" și mulți "domni" - totuși pentru noi există un singur Dumnezeu, Tatăl, de la care sunt toate lucrurile și pentru care există, și un singur Domn, Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile și prin pe care noi există. Cu toate acestea, nu toate posedă această cunoaștere. Dar unii, prin fosta asociere cu idoli, mănâncă alimente ca într-adevăr oferite unui idol, iar conștiința lor, fiind slabă, este pângărită.

John 6:27 ESV / 50 de voturi utile
Nu munciți pentru mâncarea care piere, ci pentru mâncarea care suferă viața veșnică, pe care Fiul omului o va da. Fiindcă pe el Dumnezeu Tatăl și-a pus sigiliul. "

Romani 8: 7 ESV / 49 voturi utile
Căci mintea care este pusă pe firea pământească este ostilă lui Dumnezeu, căci nu se supune legii lui Dumnezeu; într-adevăr, nu poate.

Leviticus 11: 9 ESV / 4 "Tu să mănânci din tot ce este în ape. Tot ce se găsește în apele cu aripioare și solzi, fie în mări, fie în râuri, puteți mânca.

Romani 14: 6 ESV / 45 voturi utile
Cel care observă ziua, o observă în onoarea Domnului. Cel care mănâncă, mănâncă în cinstea Domnului, deoarece el îi mulțumește lui Dumnezeu, în timp ce cel care se abține, se abține în cinstea Domnului și îi mulțumește lui Dumnezeu.

Genesis 4: 4 ESV / 44 voturi utile
Și Abel a adus de asemenea pe întâiul născut din turma lui și din porțiunile lor grase. Domnul a privit pe Abel și jertfa lui,

Exodul 13: 5 ESV / 42 voturi utile
Și când Domnul te va aduce în țara Cananiților, Hetiților, Amoriților, Heviților și Iebuseilor, pe care ia jurat părinților voștri pentru a vă da, o țară care curge cu lapte și miere, să păstrați această slujbă în luna aceasta.

Romani 8:28 ESV / 41 voturi utile
Și știm că pentru cei care Îl iubesc pe Dumnezeu, toate lucrurile lucrează împreună pentru binele celor care sunt chemați conform scopului Său.

Deuteronomy 12:16 ESV / 41 voturi utile
Numai tu să nu mâncați sângele; o vei turna pe pământ ca apa.

Leviticus 11: 3 ESV / 41 voturi utile
Oricare ar fi părțile copitei și care este un picior de foarfece și o mestecă, printre animale, puteți mânca.

3 John 1: 2 ESV / 37 de voturi utile
Iubiți, mă rog ca toți să se descurce bine cu voi și să fiți în stare bună de sănătate, deoarece merge bine cu sufletul vostru.

John 6:35 ESV / 37 voturi utile
Isus le-a zis: "Eu sunt pâinea vieții; oricine va veni la mine nu va flămânzi și oricine crede în Mine nu va fi niciodată însetat.

Matthew 6:25 ESV / 37 de de decesuri de utiltá utile nu sunt utile
"De aceea vă spun, nu vă îngrijorați de viața voastră, de ceea ce veți mânca, de ce veți bea, de trupul vostru, de ceea ce veți pune. Viața nu este mai mult decât mâncarea și corpul mai mult decât îmbrăcămintea?

| RAY a răspuns:

O credinta,totul e sa te informezi despre alimentia sanatoasa, sa consumi divers, nu sa fi radical spre anumite regimuri de alimentatie, multe fructe, legume trebuie sa consume toata lumea, ocazional carne de 2, 3 ori pe saptamana

| Panamax a răspuns:

Corpul se adapteaza, dar are timpii lui.Trecerea se face treptat, pentru inceput ar merge un stil de viata vegetarian.In toate cazurile nu trebuie sa fie ceva fortat.Cand corpul tau refuza carnea esti pe drumul cel bun. Daca salivezi cand vezi un gratar mai bine amani.

| Yurisa a răspuns:

Fiecare isi traieste viata cum doreste atat timp cat nu dauneaza mediului inconjurator si nici celorlaltor persoane. Desigur, daca ma intalnesc cu genul ala de vegan care se incrunta cand imi comand un hamburger suculent sau care vrea sa ma influenteze sa adopt stilul lui de viata, sa se astepte sa fie scuipat intre ochi. laughing

| brokxy a răspuns:

Nu e sanatos toti doctorii aproape toti resping acest mod de viata. Cunosc vegani cu o multime probleme de sanatate. Astia de pe net se dau ei mai dar nu e asa cum pare. Cel mai sanatos e stilul de viata cu dieta KETO. Carne, oua si in rest orice pizza etc, fara zahar si fara paine

| brokxy a răspuns:

Carne pe viata si daca fac CANCER punct LOL fiecare cum ii place dar eu de la legume imi vine sa vomit sincer

| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru brokxy):

Cum să vomiți de la legume? Înseamnă că ești intoxicată cu toate prostiile.

| RAY a răspuns (pentru brokxy):

Nici un studiu nu a dovedit ca carnea determina cancerul si ca preparatele din carne poate duce la cancer,dar uni citesc doar ce vor ei,e bine sa eliminam mezelurile, carne de peste, pui, curcan, miel rar de porc, vita

| Spartacus12345 a răspuns:

Buna. Parerile sunt subiective, insa organismul are nevoie de toate alimentele. Carnea nu e foarte sanatoasa, insa poti sa o consumi macar o data pe saptamana. Daca mananci peste atunci e foarte bine.
Plus ca atunci cand esti vegan mananci totul crud si nu cred ca vei rezista mult asa. Legat de dulciuri poti consuma miere si ciocolata neagra, ele sunt cele mai bune prietene ale creierului.
Si cel mai important, fructele si legumele le poti consuma foarte bine si crude si fierte.

Sper ca te-am ajutat!

| Yourfavgirl a răspuns:

Veganismul nu e un stil de viata,e ceva ce faci pentru animale,pentru o cauza o faci, datorita veganismului poti salva multe animale, dar nu trece deodata pe veganism si pe verdeturi din prima, deoarece corpul tau va suferii un soc, ia+l treptat.Cand ai renuntat la alimentele de origine animala o sa ai nevoie de spirulina si B12. Daca stii ca iubesti animalele merita sa fi vegan, daca nu ramai doar la pet lover.