| onyy a întrebat:

Care imi scrie o lista cu alimente sanatoare care nu ingrasa? va rog frumos, dau fundita pentru cele mai multe! si inca un sfat : as putea sa slabesc 10 kg in 2 luni daca merg la sala in fiecare zi si mananc sanatos? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| simonna a răspuns:

Pai daca mg la sala in fiecare zii poti sa pierzi si mai multe kg.
Alimente sanatoase:
cartof fiert
ou fiert
fructe eu mananc foarte multe mere
supe
carne fiarta sau la cuptor
iaurturi
ceeale sano vita
si multe altele. Sper ca te-am ajutat

| nimenialtudecatunanonim a răspuns:

Cateva trucuri de slabit:
nu manca dupa ora 7 ,
mananca mult dimineata
fructe si legume in loc de dulciuri
si fa sport o ora pe zi

| GoD_3780 a răspuns:

Lista alimentelor care nu ingrasa este urmatoarea:

Fructe care nu ingrasa:

- Ananas
- Capsune
- Grapefruit
- Papaya
- Portocale
- Pepene galben
- Struguri
- Mere
- Zmeura

Legume care nu ingrasa:

- Ardei
- Andive
- Broccoli
- Castraveti
- Ceapa
- Conopida
- Morcovi
- Salata verde
- Spanac
- Sparanghel
- Usturoi
- Varza verde

Condimentele de asemenea nu ingrasa.

Alte sfaturi utile:

- Consuma in cantitati mici grasimi benefice organismului provenite din iaurt, smantina sau branzeturi.
- Consuma inainte de fiecare masa o salata de cruditati
- Branza adaugata in salata ofera proteinele necesare intr-un meniu format doar din legume si fructe
- Consuma pastele fainoase singure, si nu in combinatie cu carne, carnati sau grasime.
- Cartofii se consuma doar impreuna cu legume si mirodenii cu "calorii negative" si nu se combina cu carne.
- Consuma fructele intre mese, dupa 2-3 ore de la ultima masa sau cu o jumatate de ora inainte de masa. Fructele proaspete contin multa apa, asa ca au mai putine calorii decat cele uscate.
- Consumati paine neagra in locul celei albe. Este mult mai sanatoasa si in plus nici nu ingrasa.
- In caz ca ati depasit cu mult greutatea recomandata, alaturi de modificarea alimentatiei este recomandat si un consult medical.
- Legat de bauturi, incearca sa bei doar cele de tip light, insa nu abuza de ele. Alege mai bine un ceai rece cu gheata.
- Pieptul de pui facut la gratar (nu in ulei) nu ingrasa.
- Pestele, de asemenea, nu ingrasa si in plus este foarte sanatos.