| Pro4K a întrebat:

Salutare,am o problema am 16 ani 1.72 si am 108 kg, merg la sala in fiecare zi. Din 111kg am ajuns la 108kg la sala, pot sa zic ca ard 400calorii la cardio+workout.
Eu nu prea am tinut nici o dieta, fac sala de o saptamana jumate si as vrea sa imi dati niste alimente cu care as putea manca. Nu beau sucuri si nu mananc paine, imi place sa mananc batonuri, musli 2 pe zi. Puteti sa imi scrieti o lista cu niste alimente de slabit normale simple? Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Esti obez omule gradul 2, diabetul 2, hipertensiunea, riscul unui infart,cancer e cam mare, elimina zaharul = cand elimini zaharul in special dulciurile organismul revina la normalitate, ascultama pe mine cu zaharul nu e de joaca cu asta moderat nu merge, daca ai mancat,baut ceva dulce apoi toata ziua simti pofta de dulce,zaharul este cancerul de care trebuie sa scapi apoi de fast food, pizza, shaorma, bauturi dulci, patiserie, ce sa faci?

eu consum carne fara grasime o cumpar de la auchean snitele care nu au grasime deloc, si de cand le consum numai simt pofta de dulce, daca tot o simti vezi de niste ciocolata neagra, scrie intr-un jurnal tot ce scrii, cantarestete zilnic, 1000 de calorii pe zi,vezi de fructe,legume multe ca e sunt sanatose,in mod natural obezitatea nu poate exista,organismul are niste receptori in creier care spune STOP dar,zaharul, grasimile pacaleste sistemul, cel mai grav e ca zaharul se transforma in Triciglide care ajung in sanse si pot cauza un infart, grasimile nu ajung in sange dar zaharul da, deci un o care a bagat slanina in el este mai sanatos ca un dependent de dulciuri, ai inteles ideea