| anonim_4396 a întrebat:

Hei, am si o mica nelamurile. Merg la sala de 2 luni, mananc sanatos dar nu slabesc nici un gram.Voi ce parere aveti? Ce as mai putea incerca?

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Nu iti face griji, continua si mai asteapta, organismul abia se adapteaza noului program, dupa 6 luni daca nu ai rezultate poti considera ca este o problema, asa dupa 2 luni cat vrei sa slabesti? Bafta oricum.

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Umm, sa te uiti in alta oglinda?

| Hassel a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa scazi in greutate. Muschii sunt mai grei ca grasimea. Conteaza cum arati, in general.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi happy

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie aici ce mananci tu intr-o zi obisnuita, ca sa poti primi sfaturi exacte in ce trebuie sa corectezi. Si spune adevarul, inclusiv ce bei, daca mananci chipsuri, dulciuri, cola etc. Asta conteaza mult ca sa te poata ajuta cineva. Iar apoi, la sala, ce faci la sala? Cat de des te duci pe saptamana, ce faci cand esti acolo?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Sa mananci mai putin.

| slenderica a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Cel mai prost sfat.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru slenderica):

Adica e un sfat prost sa nu mai manance 2 tone de mancare pe zi? Fiecare organism poate asimila (arde) o cantitate maxima de calorii/zi. Daca depasesti acea limita, nu mai slabesti (orice mananci are calorii, inclusiv salata verde)
Daca mananci mult niciodata nu slabesti, trebuie sa mananci exact cat si cand are nevoie organismul tau (intreaba un nutritionist)

| slenderica a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

De unde stii cat mananca? nu vad sa scrie pe aici. poate mananca 2 mere pe zi si tu ii zici sa manance 1. Problema nu e cu cantitatea de mancare ci cu calitatea mancarii. Caloria este unitatea de masura care incalzeste un litru de apa cu un grad. Ce legatura are cu alimentatia?

| slenderica a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Cu totii avem prietenul ala care mananca cat vrea si nu se ingrasa. Caloriile lui sunt diferite de ale tale?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru slenderica):

Nu sunt doctor dar nutritionistul la care am fost si eu candva mi-a explicat foarte bine ce-am de facut. Daca face miscare si mananca sanatos n-are cum sa nu slabeasca (decat daca mananca prea mult). Legat de teoria caloriei cearta-te cu nutritionistul laughing Avand in vedere ca parerile sunt foarte impartite (inclusiv intre specialisti) ce-mi zici tu e fix egal cu 0.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru slenderica):

Eu n-am prietenul care mananca cat vrea si nu se ingrasa, am doar prieteni slabi care nu au pofta de mancarewinking Depinde si de metabolism, si eu ardeam altfel caloriile la 20 de ani.

| slenderica a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Uite umar in umar cu mine la birou sta un baiat care are 1.90 si vreo 50 de kile. Mananca numai shaorma si mec si bea doar cola si de 8 luni de cand lucraeza aici nu a pus gram pe el.
Pai si ce regleaza *arsul caloriilor*? Aparent cantitatea pe care o bagi in tine clar nu.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru slenderica):

Metabolismul este reglat direct din creier de catre raportul anumitor neurotransmitatori cum ar fi adrenalina, serotonina sau dopamina. Dar aici intram in discutii de specialitate iar eu nu ma pricep. Cert este ca am auzit asta de la medic nu am inventat eu.

| slenderica a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

E relativ simpla treaba. Stii ce reguleaza depozitarea grasimii in celule? E un hormon. Se numeste insulina. Sigur ai auzit de el. Stii ce favorizeaza secretia de insulina? Carbohidratii. Ce se intampla daca scazi nivelul insulinei? Da. Slabesti.
Exista obezi fara hiperinsulimie? Nu. Ai vazut diabetici slabi? 1 la 1000000000.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru slenderica):

Nu este vorba doar despre insulina... Si am norocul sa cunosc un diabetic slab.

| slenderica a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Tip 1 sau tip 2? Cati ani are? insulino-dependent?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru slenderica):

De tip 2. Nu e insulino-dependent. Mai interesant e ca omului nici macar nu i-au placut dulciurile.

| slenderica a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Nici nu e nevoie, produsele fainoase, cartofi, orez samd sunt suficiente. nu e nevoie sa mananci zahar pe paine ca sa faci diabet.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru slenderica):

El zice ca a facut diabet pe fond de stres. Eu n-am intrat in detalii dar am auzit ca e posibil si asa ceva.

| slenderica a răspuns:

Ce mananci?

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Cati ani ai, ce greutate, ce inaltime si daca esti fata sau baiat.

| anonim_4396 explică (pentru Ag30Fdr4g0nz):

Fata, 1.65 si 58 kg