| Andreea9222 a întrebat:

Care ma poate lamuri si pe mine cum sta treaba cu apendicita?
De unde stiu eu ca ma doare in partea dreapta de la apendicita si nu de la dureri premenstruale sau de la ficat sau din oricare alta cauza?
Cum recunost exact apendicita?
Funda pentru cel care ma lamureste cel mai bine

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu o recunoști tu ci medicul specialist prin diagnostic diferențial: palpare, ecograf, starea ta generală, analize de sânge, etc.
De aceea trebuie să te vadă medicul, sindromul premenstrual poate da stări de vomă, înțepături în zona ovarelor, dureri de cap, etc. și de aici trebuie investigat foarte bine zona, apendicul este în aproprierea ovarului drept.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Nu ai cum sa stii cu siguranta decat mergand la medic:consult +analize! Apendicita acuta are niste manevre specifice: medicul, presand locul dureros ridica piciorul drept si apoi face si o flexie brusca a lui.Intr-o apendicita acuta, leucocitele sunt >10. 000! Si cu asta nu-i de joaca! (pericol de peritonita! ) Durerea din partea dreapta poate fi de la orice altceva( anexita, colica renala de ex. ) de aceea medicul este cel carepoate pune un diagnostic diferential!

| elena a răspuns:

Cand apendicele te doare si da nastere bolii numita apendicita, nu poti merge, te inteapa in partea dreapta jos, in zona inghinala, este o durere acuta, pe cand la CM, durerea este difuza in zona ovarelor dreapta, stanga, iar ficatul doare in spate, in zona lui.

| Marry:X a răspuns:

Buna.La apendicita, ai si stari de greata chiar varsaturi, dureri de cap, febra sau faci frisoane.Nu suporti sa iti atingi partea unde se afla apendicita, pentru ca doare foarte tare. Sper ca ti-am fost de ajutor.Pa,pa.

| mon@29 a răspuns:

Buna si eu am fo operata de apendicita si stiu care sunt simptomele
nu poti sa mergi pentru ca picioru drept iti amorteste iti vin rau si nu poti sa atingi in dreapta jos la burta.mergi la doctor iti face analizele si vede cei ca tine. du-te pana nu e tarziu.ptr ca daca mai intarzi s-ar putea sa dai in septicemie si e mai rau.eu am intrat direct in urgentahappybafta... funda?

| Sufletel92 a răspuns:

Doctorul te lamureste cel mai bine.happy

Succes!
funda?

| Andra_9680 a răspuns:

Eu m.am operat de apendicita si iti pot spune ce simptome am avuth eu; pai pe mine ma durea ff tare burta si mijlocul, aveam o stare de neliniste si aveam greata-in cele din urma s. a dovedit ca am apendicita si a trebuit sa ma operez. Te sfatuiesk sa te duci la un control la doctorul de familie. Daca acesta iti va spune ca e cazul sa te operezi,, sa o faci cu laserul pentru ca e mult mai simplu.Eu m.am operat cu laserul la Braila. Am intrat in operatie la 9:30 dimineata si am iesit la 10:00 iar la 17:00 dupa-amiaza am plecat acasa.Multumesc pentru ascultare! pA!

| Erika_5158 a răspuns:

Buna! Si eu trebuie sa ma operez de apendicita sad Mi s-a recomandat sa ma operez la Braila. Imi poate recomanda si mie cineva un doctor bun de acolo, un nr. de telefon ceva, va rog?