| lilcide a întrebat:

Care stiti de ce tot mi se infunda urechea. Cand ma culc si ma trezesc a2a zi, ma trezesc cu urechea infundata si nu stiu de ce daca trag de ureche in jos aud perfect cand ii dau drumu iar am senzatia ca s-a infundat. Ma spal la 2 zile si nu stiu de ce tot am urechea infundata. Trebuie sa mentionez ca stau cam mult la calculator cu castile pe urechi, dar nu ascult muzica la maxim sau foarte tare...Nu ma doare nimic in ureche sau dantura. Imi puteti explica cineva de ce se tot infunda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ti-e infundata trompa lui eustache, ce face legatura intre urechea medie si faringe, din cauza asta in urechea medie este presiune mai mare decat in canalul urechii externe. Cand tragi urechea in jos, apesi si asupra timpanului si aceasta apasare echilibreaza diferenta de presiune.
Problema este probabil de la faringe, ar trebui sa se rezolve daca faci gargara cu ceva ceai, ceai de salvie stiu ca ar fi bun, sau cu sare, ca atunci cand esti racit. thinking

| mdany a răspuns:

Sau mai poate fi varianta muzicii.Am inceput sa am si eu simptome de "surzeala" si cu infundatul urechiilor.Iti recomand sa lasi castile deoparte deoarece iti strica auzul.Acum nu iti dai seama dar cu timpul cand vei imbatranii pe la 20-25 ani vei vedea. Faci cum crezi.

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca ai stat in curent si de aceea. sau poate cind ai facut baie ti a intrat apa. mergi la ORL-st sa faci un control sa ti recomande ceva picaturi nu te lasa asa. risti sa faci complicatii si asculta muzica fara casti si mai moderat la volum. sa auzim de bine pa

| rosto a răspuns:

Cum adica atunci cand vei imbatrani PE LA 20-25 de ani? inseamna ca parintii tai sunt deja fosile nu? doamne, pe asta chiar nu am mai auzit-o straight face

| ViSe CoLoRaTe a răspuns:

Poate te-ai scaldat in piscina sau ai fost la mare si ai stat cam mult timp in apa si urechea s-a umplut cu apa.La mine a fost aceeasi situatie si nu puteam face nimic, numai sa ma culc pe partea unde se afla urechea, si sa stau aproximativ toata noaptea in aceasta pozitie. Dimineata cind m-am trezit urechea nu mai era infundata si era plina cu apa, ce tare m-am bucurat! Nu astiu, poate la tine e aceeasi problema. Daca da atunci fa ca mine.Iti doresc cit mai curind sa scapi de acest necaz, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la orl ai un dop in ureche si mie mi sa intanplat,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu dar eu de exemplu cand beau cafea 3/1[eu asta folosesc.]mi se infunda urechea si capul imi vajae...foarte rau, oare de ce?