| Ionel221 a întrebat:

Seara TPU! Deci mi s-a intampalt cel mai bizar lucru.
Dupa ce am facut dus si m-am curatat cu betisoare in urechi, la urechea stanga a inceput sa se auda un tiuit si mi s-a si infundat straight face Adica aud mono cum ar veni, dar cand trag putin de piele la ureche aud normal. si ma enerveaza maxim tiuitul ala.
Sa ramana infundata dar macar sa nu mai aud tiuitul ala ca ma distruge straight face| Help pls! Nu stiu ce sa fac... am incercat cu tigari in ureche cu vata in urechi. nimic straight face Am dat si 30 de lei pe un tub de la farmacie care cica curata urechea. curata o. ca tot infundata e oh go on. Singura sansa e sa ma duc la un ORL. dar pana atunci ce pot sa fac sa ameliorez tiuitul ala afurisit?
Scuzati-ma daca am scris prea mult. dar ma confrunt cu problema asta si vreau sa o prezint cat mai pe lung voua ca sa intelegeti si sa-mi da-ti un diagnostic bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinox123 a răspuns:

Cel mai probabil nu te-ai curatat corespunzator adica ai bagat prea tare betisorul si ai deranjat sau "avariat" timpanul cel mai simplu si indicat e sa te duci la un consult orl pentru ca ei stiu cel mai bine ce sa faca si sa iti dea un tratament corespunzator si sa nu incerci sa te tratezi tu "dupa ureche" adica spusele lumii pentru ca ar putea sa iti agraveze problema. Sper ca ti-am fost de ajutor, si insanatosire grabnica.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosirea betisoarelor pentru curatarea urechilor e cea mai proasta alegere, da proasta rau de tot, niciun medic specialist nu recomanda betisoarele.

Ori aveai vreun dop de ceara pe care l ai impins mai adanc ori ti ai zgariat timpanul. Eu iti recomand sa te duci cat mai repede la medic... si pe viitor nu mai folosi prostiile alea de betisoare, coltul de la prosop e suficient si nu iti va traumatiza deloc urechea