Întrebare recomandată | AvalohAlyn a întrebat:

Care sunt alimentele care iti dau energie foarte multa si vitalitate?(stare de bine)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Fructele.

| Donsavas a răspuns:

Cred ca te referi la fructele bio. Doar acelea îți pot lua și da energia necesara, dacă le cultivi tu la tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grefu' e excelent!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! De obicei fructele, dar mai ales cele preferate de tine deoarece odata ce tu mănânci ce-ti place la gust, ti se eliberează dopamina, si vei avea o stare de bine si vei manifesta fericire. Poti incerca si fisticul, desi suta de grame nu poate depasi 8 lei, insa gustul este foarte bun! Mie imi plac foarte mult biscuiți Belvita, care nu am crezut vreodată că imi vor tine de foame si ca vor avea gust bun! Iti recomand încercarea acestora si iti spun că nu te vei opri din mancatul lor

Răspuns utilizator avertizat
| farfuriaverdex a răspuns:

Carbohidratii dau energie, carbohidratii sunt de 2 tipuri, simpli si complecsi, cei simpli dau energie rapid si pe termen scurt, din aceasta categorie fac parte: fructele, indulcitorii naturali ca ex mierea. Carbohidratii complecsi sunt asimilati treptat de organism, recomandat de altfel, ca ex: cereale, leguminoase. Lipsa de energie poate fi cauza de multi factori si de anumite carente in organism in ceea ce priveste vitaminele si mineralele.

| teamleader a răspuns:

Am sa fac o enumerare aici urmand sa te documentezi pentru fiecare in parte cum trebuie sa procedezi. Deci,alimente energetice sunt semintele incoltite, legumele cu frunze, spanac,brocoli,patrunjel,piersici,cereale,migdale, struguri, oua, afinele, algele marine, ciocolata neagra.