Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Care sunt alimentele ce îţi dau cea mai mare energie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Motivatiile. Cu cat esti mai motivat in viata cu atat ai mai multa energie.
Poti manca orice, daca nu esti motovat de nimic, nu ai energie.

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Fuctele,legumele.

| lascuiulian92 a răspuns:

Poftim un link, zic eu, folositor:

http://www.eva.ro/......-2968.html

| Whemilly a răspuns:

Cele sanatoasehappy

| dominyksk a răspuns:

Nucile si brocoli

| VreauSaRad a răspuns:

GUARANA da cea mai buna energie!

| Maryo1o1 a răspuns:

Poi merele sunt recomandate sa fie mancate dupa ce mananci deoarece iti dau o putere digestiva mare si iti refac papilele gustative. Ele iti dau si o anumita energie dupa ce mananci iar fructele care iti dau energie in general sunt bananele, chivi, grefele si fructele de padure rare. Sper ca te-am ajutat, cel putin pe mine ma ajuta inainte de sala si antrenament si chiar si in timpul lor. PS: fac sala 5 ore pe zi si antrenament 3.

| Agenta004 a răspuns:

Fructele si legumele happy

| musickid440 a răspuns:

Fructele, si de asemenea alimentele ce contin cofeina big grin

| perfectsmile12345 a răspuns:

Redbull iti da aripi
Vodka te face 4x4laughing)
glm big grin

| kesha a răspuns:

Fructele,legumele,latatele etc.

| LaurAndrei a răspuns:

Banane

Sunt bogate in carbohidrati sanatosi si contin o proteina numita triptofan, pe care organismul o transforma in serotonina, substanta cunoscuta sub denumirea de hormonul fericirii.

Spanac

Si spanacul stimuleaza producerea serotoninei, in plus, este bogat in acid folic si vitamina B. Daca nu te incanta spanacul crud, poti sa-l gatesti in numeroase feluri.

Afine

Cu putine calorii si multa vitamina C, afinele te scapa de stres si anxietate. E bine sa nu-ti lipseasca de la micul dejun (le poti adauga in iaurtul cu cereale) sau sa le consumi ca gustari intre mese.

Fructe de mare

Pe langa faptul ca sunt o delicatesa, au si un continut bogat de vitamina B12, ingredient de baza in tratamentele anti-depresive.

Nuci

Nucile sunt bogate in seleniu, oligoelement important pentru sanatatea pielii si a unghiilor, si in acizi grasi Omega 3, care sporesc fluxul sangvin catre creier - ceea ce inseamna ca nucile ne ajuta sa gandim mai bine.

Somon

Ca si nucile, somonul este bogat in acizi grasi Omega 3, deci ajuta la buna functionare a activitatii cerebrale. In plus, este sarac in calorii, foarte sanatos si delicios.

Portocale

Cand nivelul de vitamina C este redus, organismul nu poate produce noradrenalina de care are nevoie pentru a se simti bine pe parcursul unei zile. Nutritionistii ne asigura ca doua pahare de suc proaspat de portocale pe zi sunt suficiente pentru ca organismul sa produca acest hormon, care tine depresia la distanta.

Ciocolata

Pe langa antioxidanti si acizi grasi sanatosi, ciocolata contine anadamina - o substanta chimica ce se gaseste in mod natural in ciocolata si care induce starea de bine.