| AvalohAlyn a întrebat:

Hello,deci nu stiu,poate si din cauza depresiei, ma simt de luni bune mai apatic, fara energie, fara chef de mai nimic, somnolent, mereu m-as intinde si as sta in pat.Depresia o tratez deja cu medicamente, unele medicamente dau si somn, fiind sedative(Prozacul de exemplu)dar ce sa fac cu lipsa asta de energie? Ce solutii exista sa fiu mai activ? Sa nu imi mai fie asa somn si sa nu mai fiu apatic? Exista ceva alimente, medicamente sau alte modalitati prin care sa iti cresti energia mentali-fizic dar mai ales cea fizica caci cu ea am probleme.Voi cum obtineti energie? Cum va energizati? Cola nu functioneaza la mine, energizante nu am voie iar cafeaua nu mi-a placut niciodata la gust.

Deci cum sa obtii o stare de energie/vitalitate? Exista secrete/solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa fie mai greu, fiindca lipsa de energie este de la boala si de la medicamente, cel putin partial. Eu obtin energia fizica prin vointa. Cu cat faci mai mult efort, mai multa miscare, mai ales in aer liber, cu atat ai mai multa energie. Dar cel putin la inceput (6-8 luni) poate fi foarte greu, fiindca trebuie sa strangi din dinti si sa nu stai deloc degeaba, chiar daca tu simti ca nu ai energie nici sa bei apa. Dar trebuie pur si simplu sa invingi chestia asta, sa muncesti, sa faci sport, sa fii activ. Expunerea corecta la soare, alimentatia sanatoasa, bazata pe multe fructe si legume, sportul si consumul a minim 2 litri de apa pe zi te vor ajuta.

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Trateaza cauza depresiei si gaseste un motiv pentru care sa traiesti. Energia vine apoi de la sine