| NikoleMitrea a întrebat:

Care sunt bolile sexual transmisibile, si cum pot fi ele prevenite?
dati va rog un link sau poate imi raspundeti:**
Merci.:**

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cele mai importante infectii sunt-infectia cu HIV/SIDA, hepatita B, herpesul genital, sifilis, candidoza genitala.Cum poti sa te protejezi de aceste boli? in primul rand abstinenta iti asigura o protectie maxima. Daca ai o viata sexuala incerci sa ai o relatie fidela cu un singur partener.Relatiile sexuale cu mai multe persoane suntun risc mai mare de a intalni pe cineva cu aceste infectii.Singurul mijloc de a te proteja este prezervativul(daca e folosit corect). Daca unul dintre parteneri are o inflamatie, rana sau secretie neobisnuita este bine sa se abtina pana cand au ''unda verde'' de la medic.Este f importanta igiena organelor genitale inainte si dupa contactul sexual.

| Dyana07 a răspuns:

Sida este cea mai periculoasa si hepatita B si C care pot ajunge in cel mai rau caz la transplanturi.