| CociugMadalina1997 a întrebat:

Care sunt cauzele artritei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Trebuie sa stii ca sunt o gramada de feluri de artrite, si fiecare are cauzele ei dar luat pe general printre cele mai frecvente cauze ce produc artrita se numara:
- obezitatea si excesul de greutate
- sedentarismul
- varsta inaintata
- factorii ereditari
- schimbarile hormonale din organism
- schimbari bruste ale vremii
- deficiente de nutritie
- infectii bacteriene sau virale
- tulburari ale sistemului nervos.

1 răspuns:
| bulin a răspuns:

Sunt multe tipuri de artrita.Sunt o gramada de factori precum mediul (in special fumatul), genetici (gena HLA DR 4), hormonali (variatiile hormonale), biologici (o infectie), metabolici, nutritionali, geografici, ocupationali (datorita jobului), obezitatea, varsta si, fara sa te superi sexul. Femeile sunt predispuse la artrita.