| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt metodele de a scapa de pofta de dulce sau cum iti poti schimba metabolismul ca sa nu mai ai aceea pofta? cel mai bun raspuns are fundita! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| madamadalinuta a răspuns:

Uite :]
am sa iti dau cateva metode :]
Toata ziua te-ai abtinut de la dulciuri si te-ai impaunat cu vointa si puterea ta de stapanire. Asta pana pe la 7 seara, cand simti ca ti se inmoaie genunchii daca nu mananci repede niste briose cu multa-multa ciocolata… In fond, nu-ti face nimeni statuie!

Pofta de carbohidrati se manifesta printr-o senzatie de foame accentuata si o pofta de dulciuri, paste, paine, fast-food si snack-uri de nestavilit.

Dulciurile, carbohidratii complecsi si toate alimentele in care ai obiceiul sa te refugiezi functioneaza ca un drog. Ele duc la o crestere a nivelului de zahar din sange si a nivelului de insulina, ceea ce produce noi si noi pofte.
In plus, carbohidratii cresc cantitatea de serotonina din creier, iar acest lucru creeaza o noua dependenta, mai ales in cazul celor la care nivelul acestui hormon era scazut. Pentru ruperea acestui cerc vicios, cea mai buna solutie este sa mananci regulat. Daca lasi sa treaca prea mult timp intre mese, nivelul zaharului din sange va scadea, iar poftele vor incepe sa se manifeste, pentru ca dulciurile sunt cele mai rapide remedii pentru lipsa de energie.

Cand nivelul de zahar din sange este foarte scazut te simti slabita, ai dureri de cap, si nu mai esti atenta la ce mananci. In loc sa intinzi mana dupa sandvisul cu branza de vaci pe care ti l-ai pregatit, vei alerga la cel mai apropiat chiosc dupa snack-uri.

Iata cateva dintre solutiile care te vor ajuta sa scapi de pofta de dulce:

1. Asteptarea. Amana-ti timpul pentru dulciuri. Spune-ti ca astepti 15-30 de minute, si apoi mananci ce vrei. Sunt multe sanse ca, in felul acesta, poftele sa dispara, mai ales daca erau cauzate de stres si, intre timp, ai reusit sa te calmezi.

2. Proteinele. Ia o gustare la fiecare 2-3 ore, si ai grija sa contina neaprat proteine, pentru ca ele mentin constant nivelul de zahar din organism. Saritul meselor face ca acesta sa scada, ceea ce iti va activa pofta de dulciuri datatoare de energie.

3. Fii selectiva! Daca tot nu te poti abtine de la carbohidrati, macar nu fugi intai la farfuria cu cozonac! Incearca in schimb cateva fructe – merge si o tarta cu fructe! – sau legume, pentru ca iti vor echilibra nivelul zaharului din sange.

4. Nu face schimb! Nu manca mai putine proteine si grasimi doar ca sa pastrezi loc pentru mai multe dulciuri. Proteinele si lipidele iti dau energie pentru mai mult timp, scazand sansele de a mai simti nevoia de dulce prea curand.

5. Fara treceri bruste! Alcoolul, sucurile de fructe si bauturile cu cofeina produc cresteri bruste ale zaharului din sange, urmate de caderi la fel de rapide, care te vor lasa golita de energie!

6. Desertul - dupa masa! Daca mananci dulciuri pe stomacul gol se vor produce scaderi ale cantitatii de zahar din sange si, ca urmare, vei simti nevoia sa mananci inca si mai multe dulciuri.

7. Nuci, branza si oua. In zilele mai grele, ai grija sa iti iei la pachet nuci, branza sau oua fierte tare. Aceste alimente sunt bogate in proteine si te vor ajuta sa treci de caderile de energie.

8. Dormi indeajuns! Cand esti odihnita fizic si mental, pofta de dulce dispare ca prin minune.
sper ca te.am ajutat.
:]
funda?;;]

3 răspunsuri:
| tiriboxi a răspuns:

Buna eu cred ca exista un dezechilibru metabolic si recomand o metoda simpla de putea rezolva acest inconvenient printr-un mod simplu si anume un consum de suplimente naturale ce pot inhiba pofta de dulce care daca nu este controlata poate dauna sanatatii pentru mai multe detalii contact; tiriboxi@gmail.com

| ascovit a răspuns:

Incearca sa mirosi esenta de vaniliehee hee

Răspuns utilizator avertizat