| PavelLarisaIonela a întrebat:

Cum poti scapa de pofta de dulce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De obicei cica pofta de dulce inseamna ca ti-e foame.
Mananca ceva consistent, dar nu prostii. Sau mananca un fruct sau miere.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu dar eu parca nici nu vreau pentru ca ma simt mai fericita daca maninc dulce.Ei cu asta am dat si raspunsul poti scapa de pofta de dulce daca ai preocupari interesante si esti fericit.Plictiseala si depresia striga dupa dulce.

| PavelLarisaIonela explică (pentru gemeni6226):

Si eu mă simt bine când mănânc dulce dar „am cam trecut" de kg mele normale.

| DovleacTurbat a răspuns:

Cand ai pofta de dulce organismul tau duce lipsa de cativa micronutrienti pe care ii poti lua din: struguri, lactate,oua, ficat, pui, vita, legume, nuci, cartofi, stafide.

| Adiq a răspuns:

Fructe

| qPandik a răspuns:

Mănâncă seminţe. Dacă eşti şi fumătoare e şi mai bine. Mâncând seminţe nu-ţi mai stă gândul la ţigări / dulce.