| Kaonashii a întrebat:

Care sunt sansele sa am OCD daca:
- atunci cand aveam 6 ani eram obsedat sa ma spal pe maini, ma spalam si daca atingeam o secunda clanta sau un caine, imi era frica de microbi (mi-a trecut)
- uneori imi numaram pasii pana la scoala sau faceam joculete cu pavelele, daca atingeam pavela x ma suparam pe mine rau
- sunt perfectionist si ma deranja foarte tare cand eram mic daca de exemplu avream 3 obiecte de marimi diferite si nu erau puse in ordine crescatoare sau descrescatoare
- acum am multe obsesii
- de 6 luni sunt obsedat de un fruct anume, as manca doar acel frunct dar si pe alte alimente
- daca imi place o melodie o ascult de 50 de ori consecutiv
- imi place o anumita estetica, de exemplu daca stau cu cineva in aceeasi casa si cumpara o vaza si nu e cum ar trebui sa fie in mintea mea ma deprima foarte tare pe moment pana ma obisnuiesc cu ea (stiu e ciudat) si de asta nu imi face nimeni cadouri ca sunt prea pretentios
- cand fac curatenie uneori nu ma pot opri din frecat aragazul sau ce fac acolo pentru ca tot am impresia ca nu e perfect asa ca orice lucru il fac foarte greu ca dureaza pana ma conving ca e suficient de curat
- in martie anul asta am gandit excesiv de mult, nu ma puteam opri din gandit, nu dormeam noptile, analizam orice lucru mic si nu stiu de ce am facut asta

In fine, ma cam deranjeaza unele obsesii pe care le am in ultima vreme si nu stiu daca e normal sa ai obesesii in general, inainte nu le vedeam asa si nu mi-am mai pus problema ca as avea ocd, dar in ultima vreme mi se pare clar ca nu sunt doar preocupari sau interese, efectiv ma gandesc toata ziua la cate un lucru sau sunt blocat pe cate o chestie

Care sunt sansele sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

La prima vedere s-ar putea zice că ai, dar să vrei curățenie în jurul tău e ceva firesc, perfecționismul poate avea și alte cauze, iar ce numești tu obsesie poate să fie doar o tendință de a fi foarte pasionat de lucrurile care îți plac, ceea ce nu e o problemă.

OCD e o problemă mai mult din cauza gândurilor intruzive (și nedorite), comportamentelor compulsive și acțiunilor repetitive care sunt făcute mai mult ca o formă de a reduce anxietatea. Pot fi despre orice, nu neapărat curățenie. De exemplu, dacă nu asculți o melodie obsesiv, ești anxios până o asculți? Simți că nu poți să-ți vezi de treabă până nu asculți melodia de 10 ori?

Cât despre chestia cu spălatul pe mâini, am avut-o și eu pentru că am fost un copil ascultător, iar dacă mama îmi zicea că microbii sunt baubau, normal că îmi era frică de microbi și mă feream de ei cât puteam. Asta nu e un comportament OCD.
OCD e mai complex de atât. Astea cu simetria, curățenia excesivă, perfecționismul sunt stereotipuri.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate sansele sunt sa ai inca OCD, ca ala nu dispare niciodata, desi se mai poate ameliora situatia, dar nu dispare.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi al un consult psihiatric, ca sa fi evaluat corect si sa ti se puna un diagnostic clar, in ce stadiu evolutiv esti.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu suna a OCD dar e posibil sa ai o personalitate putin obsesiva, din fericire sau din pacate nu e nimic extrem sau anormal in cei descris, multi oameni asculta melodii pe repeat sau le place sa curete totul bine.