| DamianAndrei a întrebat:

Care sunt simptomele cancerului de pancreas? Ca de vreo 3 ori cand am fost la baie ma inteapa cand fac treaba mare si am si putin sange in treaba mare.Mi-e frica sa n-am cancer, am 16 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Cancerul de pancreas se identifica greu in stare avansată și este mai rar întâlnit. Dacă te înțeapă când mergi la baie e posibil sa ai gaze foarte multe in intestin iar materia fecala se cam chinuie pe acolo, ori sa fie iritată zona anală. Sânge e posibil sa fie și din cauza ca ai spus ca te înțeapă poate zona e sensibilă și s-au spart câteva vase. Zona anala este bogat vascularizata se pot sparge ușor niște vase.
Mergi la un gastroenterolog sa vadă și el situația și poate îți face și o ecografie de abdomen ca sa te liniștești cu pancreasul ăla happy.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu este cel mai probabil gaze intestinale, costipatie si hemoroizi
Cancerul de pancreas nu se manisfesta asa si nu iesi cu sange la treaba mare.

| cristimihailov a răspuns:

Poate esti constipat doar.

Un doctor te va ajuta mai mult.

| NotNamed a răspuns:

Chiar daca ti.am sugera cateva simptome si ai observa ca sunt asemănătoare cu ce ai tu nu este totul bautut in cui ca asa este. Autodiagnosticarea nu e in niciun fel o varianta buna, existand riscul cel mai probabil sa iti dai un diagnostic gresit. De-asta medicina este atat de grea si vasta. Cel mai bine este sa te prezinti la un cabinet specializat pe asa ceva. Știu ca suntem in pandemie si este greu sa ne descurcam in anumite situatii dar mai bine depui putin efort care mai târziu o sa fi mandru de asta decat sa dai cu zarurile. Cam asta e parerea mea. Du.te la un doctor. Sanatate multa iti doresc si sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa spui cuiva, sa mergi la medic sa ii spui de aceasta afectiune. Ar putea fi multe lucruri, hemoroizi, fisuri anale, probleme cu colonul, nu neaparat cancer. Nu te panica, dar nici nu o lăsa netratata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cancer. Fa analize de scaun si gata.

| InOrOut a răspuns:

Hemoroizi