| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele clare de apendicita? Cand ati avut apendicita(daca ati avut) cum s-a manifestat? Daca am doar mici intepaturi cand ma misc in zona aceea pot avea? Am inteles ca ai dureri mari de burta, ca te doar de nu poti sa stai in loc.Asa este? Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si mai vreau sa fac o mentiune: simptomele in apendicita acuta se instaleaza relativ brusc si se agraveaza progresiv fara sa se mai amelioreze. Adica daca te doare de 3 luni sau de doua saptamani, aia nu e apendicita. Apendicita in maxim 48/60 de ore de la debut ajunge in stadiul de peritonita.

12 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Dureri in zona respectiva, pierderea poftei de mancare, greata dupa ce incep durerile abdominale, umflarea abdomenului, febra, crampe, urinari dureroase.

cami
| cami a răspuns:

Am o colega, care pana la urma a ajuns la bisturiu...stiu ca acuza dureri in partea dreapta, imi spunea ca nu mai are pofta de mancare si ca nu poate sa alerge.

| alexa a răspuns:

Daca te doare in zona respectiva daca ai stari de voma, daca iti amorteste piciorul drept, daca ametesti... e posibil sa ai... du. te sa. ti faci niste analize(un pic de sange si gata)k pe urma poate fi mai grav.sa nu dai in in peritonita k te chinuisad
bafta

| marria a răspuns:

Nu tb sa astepti sa te doara asa de raw.eu am asteptatbig grin...si a fost foarte grav pe urma...asa ca cel mai bine iti faci un control...pe mine ma durea in partea dreapta si imi amortea piciorul drept...si bineinteles stari de ameteala.Stai linistita operatia de apendicita nu e greawinking

| marria a răspuns:

Nu tb sa astepti sa te doara asa de raw.eu am asteptatbig grin...si a fost foarte grav pe urma...asa ca cel mai bine iti faci un control...pe mine ma durea in partea dreapta si imi amortea piciorul drept...si bineinteles stari de ameteala.Stai linistita operatia de apendicita nu e grea.winking

| marria a răspuns:

Nu trebuie sa astepti sa te doara asa de rau.eu am asteptatbig grin...si a fost foarte grav pe urma...asa ca cel mai bine iti faci un control...pe mine ma durea in partea dreapta si imi amortea piciorul drept...si bineinteles stari de ameteala.Stai linistita operatia de apendicita nu e greawinking

| marria a răspuns:

Brigaela are mare dreptate. cel putin asa a fost la mine. a inceput sa ma doara intr-o marti si joi seara eram pe masa de operatie cu diagnosticul peritonita. Nu-ti strica un control totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca cu mersul piticului si apoi trebuie sa sari ca un arc, dar brusc. daca te doare intr-o parte, ai senzatii de voma, vomiti, febra, nu poti manca si dureri de burta, trebuie sa mergi cat mai urgent la doctor, se poate complica si nu te mai poate salva nimeni de la o eminenta peritonita. CU I DE LA IMINENTA, SCUZE!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi-a zis multa lume ca am apendicita... dar nu am nici stari de greata nici nu ametesc nu mia amortit piciorul drept doar ca ma inteapa usor in partea dreapta josbig grin si am cam o saptamana si 2 zile de cand ma doare. acu nu stiuthinking ce sa zic astept un raspuns?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine ma doare in partea dreapta si nu stiu ce sa fac. papa multumesc mult! apreciez asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cf buna pe mine ma doare in partea dreapta jos si am stari de ameteala ma doare piciorul drept si sunt stresata dek papa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da asa este pentru ca am si eu apendicita,, la 14 ani ...am facut mult efort pentru ca sunt la dansuri