| Rama89 a întrebat:

Cand ai apendicita simti dureri puternice in partea dreapta sau doar mici intepaturi din cand in cand? Si este adevarat ca daca suferi de constipatie risti sa faci apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai dureri din ce in ce mai puternice, care se agraveaza continuu, iar in cateva oire ajung foarte foarte puternice, fara a ceda deloc. Constipatia nu favorizeaza aparitia apendicitei

| Rama89 explică (pentru Brigaela):

Dar eu am doar intepaturi in partea dreapta de vreo doua saptamani si cateodata sunt si constipata si ma gandeam ca poate fi apendicita, dar nu imi este rau deloc doar simt din cand in cand intepaturi in partea dreapta jos, sau probabil sa fie de la ovare ceva...

| Brigaela a răspuns (pentru Rama89):

Mai degraba de la constipatie. Oricum, nu e apendicita acuta

5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Primele simptome sunt intepaturi iar pe parcurs durerea se agraveaza.

| petrica1111 a răspuns:

Constipatia nu are legatura cu apendicele. daca ai apendicita abia te poti misca, iti vine sa vomiti si ai o piele mai palida.

| Gabi19971983 a răspuns:

Cu constipatia se poate sa faci apendicita pentru eu am facut din cauza efortului dar nu de acest gen dar e foarte posibil!
Si cand te doare, te diare in partea dreapta jos si te doare"non-stop" nu sunt clipe in care sa te lase durerea!
Sunt dureri de ambele felusi asa cum ai zis si tu Rama22!
Ai incredere am suferit de ea si m-am operat!