Întrebare recomandată | MioaraParalescu a întrebat:

Care sunt simptomele pneumoniei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Simptomele pneumoniei variaza de la pacient la pacient si sunt similare si altor afectiuni pulmonare, precum bronsita. Aceste simptome pot aparea brusc, in decurs de 24 - 48 de ore sau pot evolua mai lent, in cateva zile.

Simptomele pneumoniei sunt asemanatoare si cu cele ale gripei. De obicei, pneumonia debuteaza cu tuse si febra. Tusea poate fi uscata sau cu mucus, de diverse culori.

Principalele simptome ale pneumoniei:

febra
tuse
temperatura scazuta a corpului
respiratie sacadata
transpiratie
frisoane
dureri toracice
dureri de cap
dureri musculare
oboseala
palpitatii
lipsa apetitului alimentar.

Simptome neobisnuite ale pneumoniei:

tuse cu sange
greata
voma
dureri articulare
confuzie, in special in randul batranilor.

Pneumonia este o afectiune serioasa si trebuie sa mergi la spital daca suspectezi ca asta este cauza simptomelor anormale pe care le simti.

Citeste mai mult pe: http://sanatate.acasa.ro/......60651.html

Sursa: http://sanatate.acasa.ro/......0651.html.
Sper ca te-am ajutat!

| MioaraParalescu explică (pentru Konata):

Eu ma simt slabit si tusesc dar in rest nu am alte simptome.
Am avut acum cateva saptamani o raceala pe care nu am tratat-o.
Oricum iti multumesc pentru raspuns!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| bels3 a răspuns:

Tuse si altele laughing