| Ionut025 a întrebat:

Careva care a fost slab si sa ingrasat cu vreun tratament? pastile? vitamine? proteine? orice si imi poate spune si mie pls! as vrea sa ma ingras 5-6 kg si nu reusesc sad FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Ce vrei tu nu inseamna ingrasat copile, inseamna dezvoltatm a te ingrasa inseamna a pune grasime pe tine, nu carne.
Mananca bine, carne, orez, fasole, lactate, si fa mult sport si asa te dezvolti.

| gosh0108 a răspuns (pentru Reek54):

Carnea nu este recomandata pentru ingrasat. Stiu ca suna f. ciudat dar carnea contine f. multe proteine ce ajuta la dezvoltarea musculara. In cazul in care corpul nu mai are proteine, pielea ti se va lasa si in acelasi timp si muschii. Iti recomand o dieta cu vreo 2000 kcal pe zi + bineinteles sport.

| gosh0108 a răspuns (pentru gosh0108):

Musculaturii*

| Cosmin86 a răspuns (pentru gosh0108):

"In cazul in care corpul nu mai are proteine, pielea ti se va lasa si in acelasi timp si muschii" asta e o aberatia spusa in general de oamenii paraleli cu sportul.

De unde ai asemenea informatii?

| gosh0108 a răspuns (pentru Cosmin86):

De la facultatea de Medicina Generala, si daca vrei sa stii, eu personal fac cel putin 1-2 ore de sport pe ZI!

| Cosmin86 a răspuns (pentru gosh0108):

Arata-mi si mie un articol in care scrie o asemenea aberatie, sa nu te pice vreun profesor daca ii spui o asemenea tampenie.

Si eu am cativa ani de sala, 2 ani de kickboxing, inot, in prezent fac doar sala si cardio.

Eu am avut perioada in care am consumat multe proteine ( 5-6 mese pe zi consistente + suplimente ) si apoi perioade lungi de pauza ( chiar si ani ) si ca sa vezi, nu s-a lasat NIMIC, doar mi-a scazut putin forta si masa ( ceea ce e NORMAL ).

Mai documenteaza-te inainte sa aberezi, eventual adauga si niste articole care sa sustina ceea ce spui

| Reek54 a răspuns (pentru gosh0108):

Cosmin are dreptate, aberezi cam mult.

| gosh0108 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu prea cred eu ca in timpul acelei "pauze" ai lasat de tot proteinele, adica ai mancat numai glucide. Proteinele se gasesc in 93% din alimentele de baza. asta inseamna ca nu ai mai mancat nimic in timpul acelei pauze ci ai baut doar apa si ai mancat paine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru gosh0108):

Daca lasi de tot proteinele MORI si nu mai apuci sa vezi daca se lasa pielea pe tine. Am spus ca am lasat antrenamnetul si am mancat normal ( gen 3 mese pe zi in loc de 6 )

| gosh0108 a răspuns (pentru Cosmin86):

Corpul omenesc poate trai fara proteine in jur de 1 LUNA, si mancat "normal" nu inseamna ca nu ai mai mancat proteine. Eu vorbesc de consumul de proteine nu de sport. Eu zic sa o lasam asa...

| Cosmin86 a răspuns (pentru gosh0108):

Atunci spune mai clar la ce te-ai referit cand ai zis ca se lasa pielea si muschii

| gosh0108 a răspuns (pentru Cosmin86):

"Eu vorbesc de consumul de proteine nu de sport" la asta m-am referit.

| gosh0108 a răspuns:

Cea mai mare prostie este sa te ingrasi, sa pui grasime pe tine. Atat din punct de vedere fizic cat si din punct de vedere al sanatatii. Daca te ingrasi chiar si cele "5-6 kg" o sa iti aseze pe artere un strat suficient de grasime (colesterolul) ca sa ai probleme cu inima pe la 45-50 ani. Sfatul meu este sa mergi la o sala de forta si sa faci exercitii pentru grupele de muschi pe care vrei sa le dezvolti. DAca te ingrasi, respectiva grasime se va pune probabil in locurile unde nu vrei. SUCCES!

| alexcristo a răspuns:

Iti spun eu ce sa facihappysi eu am avut 54 de kg si am slabit intr-o luna 11 kg, iar acum am 43happy.ca sa te ingras poti sa manaci de la fast food o luna, sa stai in casa la calculator sau sa levenesti asa sp.happyfunda?