| AndreeaRullz a întrebat:

Cat ar costa lentilele de contact cu dioptrii? Merita? Sau mai bine ochelari(pentru distanta)? Am dioptrie sub -2, si trebuie sa port ochelari cand sunt la scoalasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Mai bine iti iei ochelari.La miopie vederea de aproape iti este buna si deci nu este nevoie sa ii porti tot timpul. Poti citi, scrie sau lucra fara ei. Lentilele nu le poti lua jos oricand; ele necesita foarte mare grija in manevrarea, aplicarea si intretinerea lor.

| madalinutza a răspuns:

Mai bine ochelari ca lentilele is ft mici.si le poti murdari
Lentilele trebuie sa le iei seara jos
si iti va fi greu pana te obisnuiesti cu ele.
dar e alegerea tAhappy
Mai bine ochelari. nu cred ca colegii tai vor rade de tine.ca nu cred ca esti siingura care poarta ochelari
deci stai linistita. e pentru sanatatea ta
:*

Răspuns utilizator avertizat
| juniper a răspuns:

Mai bine porti ochelari, eu port din clasa a 5a si am ajuns la -1 la dioptrii, lentilele de contact sunt greu de intretinut, trebuie sa ai grija de ele, mai ales ca se poate infecta ochiul, mai bine ramai la ochelari, daca rad de tine colegii nu-i baga in seama, sanatatea ochilor tai e mai importanta, nu ce zic ceilalti.

| dix a răspuns:

Eu am lentile de contact pe care le scot o data pe luna cand le schimb cu altele. Dat fiind faptul ca ai sub 18 ani probabil ca este mai greu sa intretii lentilele si ochelarii sunt mai usor de purtat. Purtatorii de lentle au nevoie de igiena si de o intelelgere mai buna a ceea ce se intampla cu ochiul lor. Parintii ar trebui sa te ajute in aceasta privinta. Poti sa ceri sfatul unui medic oftalmolog in aceasta privinta, noi putem doar sa-ti impartasim din experienta nostra. Eu de exemplu nu mai vreau sa ma intorc la ochelari. 'Orizontul' mi s-a deschis foarte mult. Si am -6, miopie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu port ochelari de la 12 ani (am 18 ani acum ) si mai intai mi-am cumparat niste ochelari oribili cu care nu ieseam de loc cu iei dar am hotarat sa imi iau din banii mei lentile de contact. dupa 1 an cand am mers la control imi crescuse dioptria peste +2 iar atunci am mers la "star optic " si mi-am cumparat niste ochelari de genul asta http://www.opticamalaga.ro/img/sus1.jpg numai ca sunt de la cristian dior ai mei si pe turkuaz in jur de 7 milioane si cu lentilele subtiate si de buna calitate au costat 16 milioane dar merita. daca vrei si o rama de ochelari rezistenta si sic in acelasi timp ...Succes

| Maddi a răspuns:

Lentilele costa in jur de 100 de lei si mie mi se par mult mai bune decat ochelarii pentru ca, avand in vedere ca ai probleme la distanta, o sa vezi mai bine decat ai vedea cu ochelari. Evident, depinde si de ce vrei tu, daca iti place cum arati cu ochelari, atunci pune-ti ochelari, daca nu, lentilewinking oricum, eu prefer lentilele happy