| Pufarina23 a întrebat:

Cât costa sa îmi scot un Șpan din ochi la un spital de stat dacă nu am asigurare medicală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

La urgente este gratuit, chiar daca nu ai asigurare.
Te sfatuiesc sa mergi cat mai urgent.Fiind o urgenta medicala, beneficiezi de gratuitate chiar daca nu esti asigurat.
Multa sanatate!

| Pufarina23 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult!

| Floridori a răspuns (pentru Pufarina23):

Cu placere si multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Irinelp a răspuns:

Nu plătești nimic din moment ce asigurarea nu este obligatorie.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Irinelp):

Asigurarea nu e obigatorie, corect!
Insa daca apare o boala, va trebui sa platesi asigurarea!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca e urgenta medicala nu trebuie sa platesti nimic
si bolile sunt de mai multe tipuri, ca daca faci covid, iar nu trebuie sa platesti nimic (si ar fi scandal monstru sa te lase sa mori ca nu ai asigurare)

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Zuzu1991):

La urgente si la covid clar nu platesti nimic!
Dar... recent a trebuit sa platesc o asigurare de sanatate pentru cineva care trebuie sa urmeze un tratament.Cand am sunat sa ma programez pentru reteta dna asistenta mi-a spus ca trebuie platita asigurarea.Mai mult decat atat a trebuit sa fac dovada platii.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ai avut noroc, sincer
sunt unii care nu iti spun nimic, iar apoi iti trimit factura si daca nu platesti te executa silit

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu prea cred.
In momentul in care asigurareea e platita se deblocheza cardul.
Iar ce folosesc cardul stiu ca nu functioneza daca e platita.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu ai inteles, daca nu ai asigurare si te tratezi, atunci esti pusa sa platesti tratamentul, tu, nu asigurarea, si sunt unele spitale care nu te avertizeaza de asta inainte si apoi te pun sa platesti

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ok!