| MJ4everkingofpop a întrebat:

Cat de dureros este cand iti pui aparat dentar?
Astazi am fost la dentist si mi-a spus ca v-a trebui sa imi puna aparat dentar...am doi dinti din fata strambi. Imi e frica pentru ca am auzit multe persoane spunand ca le durea ingrozitor si ca nu mai suportau, dar si altele care spuneau ca nu simt nimic.
Nu mai stiu ce sa cred...As vrea sa imi spuneti cei care purtati aparat dentar ( dar vreau sa fiti sinceri) cat de tare va durut cand vi la-ti pus.
Si as mai vrea sa stiu cam cat timp v-a trebui sa il port? L-am intrebat pe dentist dar nu stiu daca a glumit sau nu pentru ca am spus ca v-a trebui sa il tin pana ma marit...tongue
Si m-am speriat pentru ca am o prietena care de mica( aproximativ 10 ani) a avut aparat dentar si doar la 16 sau 17 ani si l-a scos.
Va rog sa ma ajutati big grin happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Se sta 2 ani cu aparatul dentar.
Este eficient, iti indreapta dintii.
Cati ani ai?
si ai intrebat ce pret are?

| MJ4everkingofpop explică (pentru Amelya02):

Am 14 ani.
Pretul a spus ca este de la 150 la 200 de lei...

| amelicika a răspuns (pentru MJ4everkingofpop):

Serios glumeața la mine e de 1200 lei

| MJ4everkingofpop explică (pentru amelicika):

Scuzee...am gresit eu. Vroiam sa spun de la 1500 la 2000 de lei tongue laughing

| Bogdanel97 a răspuns:

Salut! Eu am avut aparat dentar de noapte. Era ceva din cauciuc parca si il bagai in gura. Mi-a luat cu ceva forma la dantura si cu ala mi-a facut aparatul dentar. Mai este si ala care trebuie sa-l porti permanet. Ala este mai incomod din cate am auzit iti raman resturi de mancare printre el trebuie sa fi atenta cand te speli pe dinti si alte chestii. Si de purtat trebuie purtat pana considera dentistu ca ti sau indreptat dintii.

| amelicika a răspuns:

Depinde de problema.eu port placa pot sa zic ca nu e mare diferența...ei bine cind ți-o pune nu te va durea de loc a doua sau a treia zi o sa simți niște dureri mici, apoi peste o săptămîni dureri ft mari din cauza ca ti se îndreaptă Dinți din gingie, asa va fi in jur de o luna si nu prea o sa poți minca carne, doar lichide ca lapte piure si altele...in legătura cu cit trebuie să-l porti aici depinde de situație ei bine eu port placa de la 1o ani acum am 12 deja mi sa îndreptat scopul care a fost sa îndeplinit dar trebui să-l mai port pentru a se menține adică Dinții mereu sunt in continuu schimbare si dacă renunț din nou vor fi strimbi.de la început purtam de la ora 4 PINA la 7 dimineata făceam rotații o data la 7 zile. apoi o data la 10 zile apoi la 14 zile apoi deloc, medicul a zis ca e tot ok si purtam deja de la ora 6 seara.luna trecută am fost din nou, si acum i-l port doar noaptea si nu e deranjant deloc, doar la început!
Succes!

| Liiidiaaa a răspuns:

Nu te doare.big grin
Simti ca o durere mica de tot foarte mica unele persoane nici no simt
Eu nu am avut aparat dentarbig grin
Dar verisoara mea are si am fost cu ea si ea plange si daca o ciupesti putin laughing
SI NA SIMTIT NIMIC EA SE GANDEA CA NICI NU IL PUNElaughingFINDCA STATEA CU GURA DESCHISA SI CU OCHII INCHISI laughing
Si cand dentistul i-a spus sa se ridice si sa place ca a scapat l-a intrebat de ce nu la mai pus
deci...nu te doare
va trebuii sal in medie 18 luni!
In orice caz, consideram ca in cazul unui pacient la care anomalia nu a fost rezolvata in termen de 3 ani vorbim de o abordare gresita a planului de tratament.
a glumit si dentistul laughing

| MJ4everkingofpop explică (pentru Liiidiaaa):

Multumesc...m-am mai linistit laughing

| Liiidiaaa a răspuns (pentru MJ4everkingofpop):

Si sunt unele aparate dentare care nici nu se vad iar la cele care se vad poti sai pui niste pietricele albelaughingea asa a facut i-a spus dentistului si acum se vede foarte putin

| Dyana8 a răspuns:

Poate sa te doara foarte putin cand iti pune inelele, dar in rest nu simti. Acum depinde de ce probleme ai, aparatul dentar poti sa-l porti si cateva luni daca sunt doar probleme de estetica, adica daca ai 2 dinti din fata strambi asa cum spui tu.Eu port aparatul dentar de vreo 2 ani si il voi mai purta ceva timp deoarece am probleme mult mai grave decat cele de estetica. Bafta si sa ai curaj! happy

| MJ4everkingofpop explică (pentru Dyana8):

Si ce probleme pot fi in afara de cele de estetica? Tu ce fel de probleme ai?

| Dyana8 a răspuns (pentru MJ4everkingofpop):

Pai mie nu mi-au iesit canini pana acum, la 14 ani si au trebuit descoperiti chirurgical deoarece imi ieseau pe la 20 de ani si ieseau aiurea. Si alte probleme mai pot exista...

| andreea13deea a răspuns:

Pai pe mine m-a durut primele 2 zile ( am luat si Nurofen ) si era destul de greu de mancat ca ma dureau diti. Si o sa te mai doara de cate ori mergi sa iti stranga sarmele alea ( da' mult mai putin decat la inceput ). Mie mi-a spus ca trebuie sa il port un an si jumatate, dar am 2 dinti de indreptat, am strunga si trebuie sa ii stranga dupa pe toti. E mai greu ca nu ai voie sa musti din nimic tare ( mar, para, nectarina ). Dupa 3 zile eu m-am obisnuit. :*