| Kreisegger a întrebat:

Am o problema vreau sa imi indrept dinti pentru ca sunt foarte strambi cum sa fac

Eu m-am gandit sa imi iau aparat dentar pentru noapte(nu vreau sa il port ziua ) cam cat timp ar trebui sa stau cu el pana mi se vor indrepta dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Daca esti copil ai sanse sa ii indrepti cu un aparat dentar mobil(adica cel care se poate scoate).
Daca esti adult ii poti indrepta numai cu aparat dentar fix (adica permanent). Durata variaza intre 6 luni la 2 ani in functie de varsta si de cat de mult trebuie sa se deplaseze dintii spre pozitia corecta.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Durata unui tratament ortodontic variază între 6 luni şi 2 ani, în funcţie de tipul de tratament ales împreună cu medicul ortodont şi în acelaşi timp de vârsta pacientului.

| Misfits a răspuns:

Nu alegi tu tipul de aparat care sa ti-l puna... Cel mai probabil va trebui sa l porti s ziua.