| Valciu_Teodora_1999 a întrebat:

Cat dureaza acel lichid albicios care vin la fete inainte de menstruatie? Eu am 1 si o luna si nimic...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Secretia de care intrebi este produsa de niste glande aflate in vaginul tau si au rolul de autocuratare a canalul vaginal.Aceasta secretie poate incepe cu 1-2 ani inaintea primei menstruatii. Aproape la 1 an dupa ce sanii au inceput sa se dezvolte, majoritatea fetelor trec printr-o perioada de crestere rapida. Ele cresc mult in inaltime, corpul capata roptunjimi, talpile se maresc. In general, prima menstruatie apare cam in 2 ani din momentul in care sanii au inceput sa se dezvolte si foarte repede dupa aparitia parului de sub brat sau in zona pubiana. Scurgere vaginala este de asemenea un indiciu ca ciclul menstrual va veni in curand, insa nimeni nu poate oferi un raspuns exact de incepere a acestei scurgeri. Fiecare fata are propriul ceas biologic si de aceea primul ciclul poate sa apara oricand intre 9 si 16 ani. Nu exista o varsta potrivita sau normala pentru acest lucru.Din momentul aparitiei primei menstruatii numite menarha, ciclul menstrual poate fi neregulat in primii ani. Durata lui poate fi de la 3 saptamani sau 6 saptamani si sa se produca continuu, sau fetele pot avea pana la 3-4 cicluri menstruale pe an cu pauze de 1-3 luni intre ele. Absenta ciclului menstrual poarta numele de amenoree. Daca ciclul nu a aparut pana la 16 ani sau la maxim 3 ani de la aparitia primelor semne ale pubertatii, este bine sa fii consultat un medic.In cazul in care ai intrebari pe care o fata ar fi bine sa le afle de la mama ei (uneori tatal) inainte de aparitia ciclului menstrual si raspunsurile pe care ar putea sa le primeasca, le gasesti daca vei citi urmatorul material : http://www.parinti.com/......l-357.html

2 răspunsuri:
| Kenya a răspuns:

Depinde,bucura-te cat inca n-ai!

| Agenta000 a răspuns:

Se numeste secretie vaginala si poti astepte pana la 2 ani inainte sa iti vina menstruatia de cand ti-a venit pentru prima oara!