| anonim_4396 a întrebat:

Cât îngrășa 2 felii de pâine mari cu zacusca? Dar 10 felii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde cum asimilezi. La unii nu se cunoaste nimic, altii pot pune pe ei foarte mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

10 felii, 1 kg.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu îngrașă. Mai ales dacă nu mănânci mai nimic în restul zilei și te miști. Nu te îngrașă un singur aliment, ci o perioadă întreagă în care depășești numărul de calorii necesare zilnic. Adică dacă depășești, să zicem 2500 calorii pe zi timp de mai multe zile la rând (foarte multe). Dar acel surplus se calculează în funcție de greutatea ta și de cât de multă mișcare faci.

| haileewatson a răspuns:

Raspunsul sta in numarul de calorii pe care il au feliile astea, raportate la cate calorii ai consumat in ziua respectiva. Nu exista conceptul de "felia x" sau "produsul x" ingrasa. Totul sta in cat de multe calorii consumi tu versus cat arzi

| popescuhertz a răspuns:

Pâinea poate avea între 70 și 120 de calorii per felie, în timp ce zacusca poate avea între 50 și 100 de calorii per linguriță (aproximativ 15 ml). Deci, dacă ați folosit 2 felii mari de pâine și o cantitate mare de zacuscă, ar putea să fie între 300 și 500 de calorii în total. Dacă ați folosit 10 felii de pâine, atunci ar putea să fie între 1500 și 2500 de calorii în total.

În ceea ce privește pierderea în greutate, depinde de câte calorii consumați în total în timpul zilei. Dacă mâncați o cantitate mare de pâine și zacusca și consumați mai multe calorii decât ardeți prin activitatea fizică, atunci este posibil să nu pierdeți în greutate sau chiar să câștigați în greutate.

| anonim_4396 explică (pentru popescuhertz):

Pai chestia este ca eu vreau sa ma îngraș

| popescuhertz a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă vreți să vă îngrășați, ar trebui să mâncați mai multe calorii decât ardeți prin activitatea fizică. Puteți face acest lucru prin consumarea de alimente bogate în calorii, cum ar fi pâine cu zacuscă, și prin reducerea exercițiilor fizice sau prin evitarea lor complet. De asemenea, ar trebui să vă asigurați că consumați o gamă variabilă de alimente care oferă o cantitate adecvată de proteine, grăsimi sănătoase, carbohidrați complexi și vitamine și minerale esențiale pentru a vă menține sănătatea în general. Este important să țineți cont de faptul că îngrășarea poate avea un impact negativ asupra sănătății dumneavoastră pe termen lung, prin urmare, trebuie să vă asigurați că faceți alegeri alimentare sănătoase și că vă mențineți o activitate fizică regulată.