| Blackwoman27 a întrebat:

Zacusca ingrasa? Mâncată pe 2 felii de pâine nu 10 felii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt doar 2 felii, nu e ca si cum ai mancat o paine.

| Bondarel99 a răspuns:

Conteaza cantitatea. Poti sa mananci si ciocolata si alte chestii atata timp cat nu faci excese.

| RAY a răspuns:

Nimic nu ingrasa nici painea nici zagusca, ingrasarea este rezultatul a unei alimentati bogate in calorii, 2 felii de pâine daca sunt 200 de calorii tu ai nevoie de 1500 esti pe minus deci slabesti, nu carbo ingrasa nici grasimile nici proteinele, caloriile alea ingrasa scopul este evitarea lor

Articol original https://www.healthline.com/......r-appetite

1,Manca destule proteine http://www.steroizi.ro/nutritie-sportiva/20-de-alimente-bogate-in-proteine/

A creste proteinele din dieta ta te vei simti mai mult timp saturata astfel la urmatoare masa vei manca mai putin plus ca ajuta la arderea grasimilor

Studiu

De exemplu, un studiu doua grupuri, doua dejunuri identice în calorii: una constând din ouă, cealaltă de covrigi.

Participanții care au luat micul dejun au pierdut cu 65% mai multă greutate și cu 16% mai multă grăsime corporală în perioada de studiu de opt săptămâni (3).

În plus, un aport ridicat de proteine poate ajuta la prevenirea pierderii musculare atunci când calorii zilnice sunt reduse pentru scăderea în greutate (4).

Creșterea proteinei aproximativ 20-30% din consumul total de calorii sau 0, 45-0, 55 g / lb greutate corporală (1, 0-1, 2 g / kg) pare suficientă pentru a oferi beneficiile (4).

important

Obținerea de proteine suficiente în dieta ta poate contribui la promovarea pierderii în greutate, parțial prin scăderea apetitului.

2, Manca mai multe fibre http://foodstory.stirileprotv.ro/......e-in-fibre

3,Manca mai multe supe, ciorbe, un studiu a demonstrat ca foametea sa redus cu 38% cand au mancat mancare lichida vs solida

4, Bea cafea, reduce foametea

5, Bea 2 l de apa pe zi

6, Cercetările arată că practicarea atenției în timpul meselor poate ajuta oamenii să experimenteze mai multă plăcere în timp ce mănâncă. Acest lucru poate contribui la menținerea concentrării asupra calității, mai degrabă decât asupra cantității, și reduce comportamentul alimentar

7, Ciocolata neagra este buna ia inhiba pofta de dulce, mancare

8, Mănâncă niște ghimbir

9, ardei iuti, dulci sunt buni

10, Manca in farfuri mici

11, tine un jurnal unde sa scrii tot ce manci, absolut totul

12, cantarestete zilnic

13, Utilizați o furcă mai mare, ar da senzatia ca manci mult

14, Exerciții cardio, culturism inhiba foametea

15, A pierde grasimea din jurul burti duce la inhibarea foametei

16, Somnul conteaza foarte mult

17, redu stresul, nervii

18.Manca omega 3 -carne de peste, ulei de peste, masline, avocado

19, Optați pentru gustări bogate în proteine

20, Vizualizați consumul alimentelor pe care le doriți

http://www.scientia.ro/......-mult.html

Ce sport să practicăm pentru a slăbi mai mult?

Schi de fond: cine practică acest sport reuşeşte să ardă cam 500-700 kcal/oră: în plus ajută mult la menţinerea unei siluete perfecte

:: Rotilele (rollerblade): ca şi schiul de fond, şi în acest caz se ard cam 500-700 kcal/oră, având avantajul modelaţii gluteilor

:: Joggingul: numărul de calorii consumate este în jur de 550 kcal/oră a€" cu avantajul menţinerii unui sistem circulator perfect precum şi a unei musculaturi a întregului corp în stare foarte bună. Nu trebuie însă exagerat şi, dacă e posibil, e bine să nu se alerge pe asfalt sau ciment, întrucât au de suferit spatele şi genunchii

:: Tenis, badminton: consumul este de circa 500 kcal/oră, cu condiţia însă să fugim după minge...

:: Fitness la sala de sport (de exemplu aerobica, step, zumba): în funcţie de intensitate, se consumă între 300 şi 600 kcal/oră. Pe lângă beneficiile pentru pierderea kilogramelor în plus, acest gen de activitate ajută mult şi psihic prin socializarea cu cei care o practică

:: Bicicletă: se consumă între 300 şi 600 kcal/oră, depinzând de viteză, tipul de teren condiţiile climatice. Este o activitate excelentă pentru cei obezi, întrucât protejează articulaţiile şi spatele a€" evident, cu condiţia să nu exagereze, cel puţin la început

:: Mersul pe jos: consumul este între 180 şi 250 kcal/oră, chiar şi o plimbare de 30 minute făcută însă zilnic ne poate ajută.

Cum putem scăpa de grăsimea abdominală?

http://www.scientia.ro/......inala.html

13 trucuri pentru a ne stapani pofta de dulciuri

http://www.sfatulmedicului.ro/......ciuri_5970

| Violleta2022 a răspuns:

Zacusca nu ingrasa, daca o mananci fara pic de paine, pentru ca painea ingrasa!

| NLS a răspuns:

Teoretic da, conține mai multe feluri de legume, însă cea preparata în casa, conține și destul de mult ulei. Cam 3 litri la o porție din câte știu eu.
Plus 2 felii de pâine.
Insa am avut un coleg la liceu, care manca zilnic doua sandvișuri mari cu zacusca, mai fura mâncarea și de la alți colegi, și era tot ca paiul. Deci, depinde cum stai cu arderile, cât efort depui, etc.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde cum e facuta (cat ulei are in ea), dar nu cred ca o sa sara de 150 calorii/suta de grame. Ca sa iti faci o idee, cartofii prajiti sar de 300.

Ingrasatul tine de cate calorii bagi in total nu de cate calorii are mancarea, poti sa slabesti mancand doar ciocolata atat timp cat nu treci de 2000 de calorii (cantitatea recomandata pentru o femeie/zi).

Daca vrei sa iti faci o dieta bazata exclusiv pe zacusca, poti baga cam 1kg de zacusca pe zi + cam 200g de paine (calculat aproximativ) fara sa te ingrasi.

| peperonies a răspuns:

Zacusca nu. painea da.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cand vrei sa înțelegi ca doar carbohidratii îngrașă? Cand vrei sa înțelegi ca te vei îngrașă doar când îi vei da corpului mai mult decât are nevoie si NU doar pentru o singură zi ci pentru macar o săptămână. Caci nu te ingrasi de pe o zi pe alta. A?

Răspuns utilizator avertizat
| NujCsz a răspuns:

Nu, zacusca nu ingrasa. Depinde de cate felii mananci si ce fel de paine mananci.