| Simoniks a întrebat:

Cat iti poate afecta organismul pastila de a doua zi si ce riscuri exista pentru fetele care au folosit-o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca o iei prescrisa de ginecolog, o singura data, dupa 19-20 ed ani si faci toate consultatiile necesare ulterior, riscurile sunt destul de mici. Reactiile adverse pe termen scurt (gen dureri ed sani, dereglarea menstruatiei, cosuri) sunt neimportante. Serioase sunt reactiile adverse pe termen lung: riscul de infertilitate definitiva sau temporara, de chsituri ovariene, polipi de endometru sau cancer de san, endometru si ovar. Un ginecolog intelept mi-a spus ca o femeie care se respecta ia pilula ed a doua zi cel mult o data in viata intr-o situatie de extrema urgenta (viol, ruperea unui prezervativ corect folosit)

| s3byk91 a răspuns:

Ciao. pai cauzeaza cateva boli, asta depinde de organism, insa te poti si ingrasa foarte mult de la ele in plus exista riscul de a ramane insarcinata pentru ca nu este sigur. mai bine ar fi sa folositi prezervativul protejeaza 97%. bafta

| cinenuvedenustie a răspuns:

Cred ca depinde de organismul fiecaruia.
La mine, in afara de o ameteala puternica si o pofta grozava de ras, nu m-a afectat in nici un fel!

| ElDictator a răspuns:

Din cate stiu, cel mai mare risc este acela de a face cancer. Oricum, pe langa asta deregleaza organismul si s-ar putea sa apara tot felul de ''ciudatenii'' pe care nu le-ai mai intalnit pana la uzul acestei terapii.