| Mira9 a întrebat:

Pastila de a doua zi poate afecta fatul? Sa zicem ca sarcina totusi se instaleaza, exista sanse ca fatul sa fie afectat negativ si sa aiba probleme? Urgent va rog

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un categoric BINEINTELES CA DA. Fiindca hormonii sintetici prin intermediul sangelui ajung in organismul fatului si astfel afecteaza intr-o anumita masura imposibil de anticipat sau precizat sanatatea fatului. Trebuie sa discuti acest aspect neaparat cu medicul ginecolog care te are sau te va lua in evidenta Multa sanatate!

| Alicezzz a răspuns:

Pastila de a 2a zi este o bomba hormonala si cu asta am spus tot.
In caz de sarina oricum nu ai cum sa stii daca e sau nu sanatos fåtul påna nu trec 12 sapt de sarcina pentru morfologia fetala de trimestrul 1 si apoi morfologia 3D fetala trimestrul 2 plus doppler cel mai indicat!
Bafta!

| pitik200 a răspuns:

Exista sanse ca fatul sa dispara; exista sanse sa nu il afecteze nimic si sa fie un bebe sanatos si puternic; exista sanse sa aiba probleme (Dezvoltare in primul rand)